Egipat, Iran i Irak u savezu sa Engleskom 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Danas su u Parizu kružili glasovi da se englesko-francusko-turskom savezu pridružuju i ostale muslimanske zemlje: Egipat, Irak, Iran, pa čak i Avganistan.

Egipat, Iran i Irak u savezu sa Engleskom 2Ove zemlje ulaze u englesko-francuski lanac posredstvom Turske, piše list Vreme pre 80 godina.

Tako je Iran poručio Ankari da će joj u slučaju rata pružiti odmah pomoć. Na osnovu toga, Iran će odmah dobiti od Engleske izvestan broj aviona.

Ti avioni će služiti organizovanje zaštite ogromnih petrolejskih kompleksa u Persiji, čija se vrednost ceni na preko 20 miliona funti sterlinga.

U Vremenu, pre 80 godina nalazimo i vest o zategnustosti odnosa između SAD i Meksika.

Odnosi između SAD i Meksika zašli su u veoma delikatnu fazu, jer su pregovori o eksproprijaciji petrolejskih društava ušli u slepu ulicu, te postoji bojazan da bi mogao nastupiti prekih pregovora.

Međutim, službeni krugovi i jedne i druge države, još uvek su veoma rezervisani u pogledu obaveštenja štampi po svim ovim pitanjima.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda prenosi vesti između odnosa Nemačke i Poljske oko Danciga.Egipat, Iran i Irak u savezu sa Engleskom 3

Kako navode, u Berlinu su zvanično izjavili da Nemačka ne želi da zvog danciškog problema izbije rat i da će čekati mesecima na njegovo rešenje, ali ne godinama.

U Parizu, međutim misle da ta izjava nije izmenila situaciju u Dancigu.

Oni smatraju da te izjave, njihov pacifistički karakter, nemaju za cilj da stvore stvarnu atmosferu stišnjavanja, već da naglase da Nemačka danciško pitanje želi da reši samo putem svoga prestiža.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari