Engleska: Uvođenje vojne obaveze? 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Ovog 16. septembra pre 80 godina jedna od glavnih aktuelnosti u političkom životu Evrope bilo je pitanje da li će u Engleskoj biti uveden obavezan vojni rok.

Engleska: Uvođenje vojne obaveze? 2Za sledeće zasedanje parlamenta predviđeno je čitanje zakonskog predloga kojim bi se država ovlastila da uvede nacionalni registar dobrovoljaca za javnu službu.

„Ovaj će registar obuhvatiti ne samo muškarce nego i žene…Misli se i na to da se obrazuje naročito ministarstvo radi organizovanja dobrovoljačke službe. Prema obaveštenjima „Dejli Mejla“, sada se proučavaju planovi o boljoj zaštiti civilnog stanovništva u slučaju rata, nego što su predviđeni dosadašnjim planom o evakuaciji stanovništva“, piše Pravda.

Troškovi ovog projekta iznosili bi 4 miliona funti.

A uz ftografiju tadašnjih filmskih zvezda Vilijema Pauela i Mirne Loj, nalazimo tekst o tome kako su oni „postali starovi“. Prethodnih nedelja među glumcima u Holivudu urađena je anketa o tome kako su nekada „obični ljudi“ postali toliko slavni i čemu mogu biti zahvalni.

„Fimski starovi su ljudi, koji dobro znaju šta im je u stvari donelo uspeh u životu, jer taj uspeh nisu imali zbog nekog nasledstva, novaca ili vaspitavanja. U većini slučajeva teško su došli do tog uspeha“, piše ovaj list.

Mirna Loj, koja je u filmske vode ušla kao statistkinja, priča o tome kako je strpljivo čekala taj „veliki dan“, mirno i bez treme, a za tremu, koja čoveku crpi energiju, kaže da je najveći protivnik umetniku.

„Čovek treba da ulovi sreću“, govorila je glumica.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Engleska: Uvođenje vojne obaveze? 3List Vreme nas u današnjem broju obaveštava da je dogovoren prvi sastanak Hitlera i Čemberlena u Berhtesgadenu.

„Odlazak u Nemačku g. Čemberlena koji ima 69 godina i koji nikad ranije nije putovao avionom naišao je na puno razumevanje kod svih Engleza kao jedan herojski pokušaj da se spase mir i da se postigne sporazum u momentu kad su gotovo sva sredstva bila iscrpena“, javlja dopisnik.

Njegova poseta izazvala je „radost u celoj Nemačkoj“.

Nalazimo i jednu vest koja bi naročito bila zanimljiva antropolozima. Naime, kanadska policija sprovela je istragu o ubistvu jednog mladog Eskima, što je rasvetlilo neke njihove zakone i običaje. Među njima je i to da ubijaju samo lažljivce i kradljivce.

„Prema shvatanjima Eskima, svaki čovek može da učini štogod želi, jedino ne sme da krade i laže. Eskimi smatraju da su ljudi kradu i lažu samo pod uticajem nekog demona koji uđe u njih. Od tog demona oni se najviše boje. Zato ubijaju kradljivce i lažljivce da bi ubili u njima te demone. Inače svi ostali zločini kod Eskima su nekažnjivi“, piše Vreme.

Ubistvo je izvršeno tako što mu je zaboden nož u leđa kada su se okupili na dogovorenom sastanku.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari