Fantomi iz Savamale nisu otkriveni, niti ko je optužen 1Foto: Miroslav Dragović

Ni dve godine nakon noćnog rušenja više objekata u Hercegovačkoj ulici počinioci pod fantomkama nisu otkriveni.

Slučaj je u međuvremenu prebačen iz Višeg javnog tužilaštva na Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu. Ministarstvo unutrašnjih poslova podnelo je jedino krivičnu prijavu protiv dežurnog policijskog službenika Gorana Stamenkovića zbog sumnji da je izvršio krivično delo nesavestan rad u službi, saopštilo je Prvo osnovno tužilaštvo.

Oni koji su te noći ostali bez imovine i dalje čekaju istinu i pravdu, a štetu ne mogu da nadoknade. Preduzeća „Iskra“ i „Transport peroni“ u vezi sa tim rušenjem i dalje vode sudske sporove sa Gradom Beogradom i firmom „Milenium tim“ koja je angažovana na izgradnji „Beograda na vodi“.

Nada Krstić, vlasnica restorana „Savski ekspres“, koji je u noći između 24. i 25. aprila 2016. godine sravnjen sa zemljom, još uvek nije uspela da naplati štetu procenjenu na oko 30.000 evra, a smatra da „više nema koga ni da tuži“, obeshrabrena postupcima nadležnih organa u razotkrivanju ovog slučaja.

– Ceo inventar, hrana, piće, propali su te noći u ruševinama. Gde god bi pokucala za zahtevom za odštetu, odbijali su me pa sam u toj potrazi za pravdom samo zdravlje izgubila. Dobila sam aritmije, imam četiri dijagnoze, pijem lekove, a snage i para za parnice nemam. Samo spor koji sam vodila oko nadogradnje istog objekta koštao me je 4-5 hiljada evra, ne računajući advokata. Samo za pokretanje tužbe treba vam hiljadu evra, a već su me istrošili. Koga da tužim? Savamala je stavljena ad akta, nema ništa od toga, priča Nada za Danas i dodaje da je teško boriti se protiv sistema.

Podsetimo, ona se već obraćala Poreskoj upravi sa zahtevom da joj bar otpišu porez na zalihe koje su propale, a od osiguravajuće kuće „Viner“, čiji je klijent bila, zatražila je da joj pokrije štetu, međutim ništa nije mogla da ostvari jer je problem što policija te noći nije izašla na teren, te ne postoji policijski zapisnik na osnovu čega bi mogla da naplati potraživanja.

– Rekli su mi da osiguranje ne može da pokrije štetu jer su počinioci N. N. lica i tako sam ostala u bezizlaznoj situaciji – dodaje Nada.

Spor, koji je već vodila sa Gradom, odnosno opštinom Savski venac za nadograđeni deo restorana (110 kvadrata), koji joj je građevinska inspekcija porušila 6. novembra 2015. godine, samo nekoliko meseci pre nego što su „fantomi“ došli da počiste i preostalih šezdesetak kvadrata, okončan je krajem 2017. u korist opštine, na šta je ona uložila žalbu.

Taj deo restorana, kako tvrdi opština Savski venac pokušala je da joj oduzme još pre desetak godina i da ga preimenuje u poslovni prostor.

– Bila su samo dva suđenja u vezi sa tim i presuda je doneta u rekordnom roku od mesec dana. Žalila sam se i još uvek čekam ishod – dodaje Nada Krstić.

Podsetimo, Nada Krstić je objekat u Hercegovačkoj ulici uzela u zakup 1998. godine od tadašnjeg preduzeća „Iskra“. Posle toga, 2003. godine proširila je objekat uz saglasnost „Iskre“ i podnela zahtev za legalizaciju 165 metara kvadratnih uz njihovu dozvolu. Oko 2010. godine „Iskra odlazi u stečaj“, a Nada sklapa ugovor sa Poslovnim prostorom Savski venac. NJen zahtev za legalizaciju, u koji je Danas imao uvid, bio je na čekanju 12 godina. Odbijen je tek u avgustu 2015. godine, samo tri meseca pre nego što će građevinska inspekcija Savskog venca po hitnom postupku naložiti uklanjanje nadograđenog dela.

NN „Fantomi“

Dok je jedan deo grupe bagerima rušio objekte u Hercegovačkoj ulici, muškarci sa fantomkama su zaustavljali građane, oduzimali im mobilne telefone i neke od njih su vezali. Građani su pozivali policiju u pomoć, ali je ona odbila da izađe na teren i usmeravala ih na komunalnu policiju, o čemu svedoči i izveštaj Zaštitnika građana o radu policije u noći između 24. i 25. aprila 2016.

Do juna 2017. godine raseljene 234 porodice

Sa lokacije „Beograd na vodi“ do juna 2017. godine Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda raselila je 234 porodice. Najviše njih, 117, „obeštećeno“ je dodelom stana kao nužnog smeštaja na period od godinu dana, 71 porodica dobila je stan u zakup na pet godina, uz mogućnost produženja roka do okončanja sudskog ili drugog postupka. Stan u zakup stan na neodređeno vreme sa pravom otkupa dobilo je 30 porodica, osam je dobilo stan u vlasništvo, a četiri porodice isplatom po tržišnoj vrednosti. Porodica Timotijević, koja i dalje živi u Bari Veneciji 55, a o kojoj je Danas već pisao, još uvek vodi sudski spor za kuću.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari