FON Fakultet Organizacionih NaukaFON Fakultet Organizacionih Nauka - studenti 02.01.2006. foto: Aleksandar Veljkovic

Ni posle tri pokušaja Fakultet organizacionih nauka (FON) nije uspeo da izabere kandidate za dekana, pošto Nastavno-naučno veće nije utvrdilo listu kandidata o kojime bi se izjašnjavao Savet Fakulteta koji formalno po Statutu bira dekana.

Sva tri pokušaja i više izbornih krugova u svakom od tih ciklusa svedoče da je FON podeljen na najmanje dve struje.

O razlozima zašto je tako više profesora sa kojima smo razgovarali ne želi javno da govori, ali su saglasni da osporeni doktorat ministra finansija Siniše Malog, koji je stekao na ovoj visokoškolskoj ustanovi, nije ključna „tačka razdora“ u samom kolektivu.

„A nije ni među dosadašnjim kandidatima za dekana, jer su svi odreda glasali da doktorat Siniše Malog nije plagijat“, komentariše za Danas jedan profesor FON-a.

Epilog višemesečnih pokušaja da se u redovnoj proceduri bira nova uprava, pošto aktuelnom dekanu Miliji Suknoviću ističe mandat 31. septembra, stigao je u četvrtak – izbor novog dekana je odložen za jesen.

Nastavno naučno veće se sredinom marta prvi put izjašnjavalo o kandidatima za dekana.

Od tri kandidata – Aleksandar Marković, Dragoslav Slović i Zoran Marjanović – samo je profesor Marjanović dobio više od trećine glasova, čime se kandidovao za drugi krug, u kome nije postigao natpolovičnu većinu.

U drugom pokušaju su bila dva kandidata – Siniša Vlajić i Dragan Vukmirović. Vlajić je u prvom krugu ispao, a Vukmirović je prošao u drugi krug, u kome su mu falila samo dva glasa da bude izabran za dekana.

Usledio je i treći pokušaj, u kome je Vukmirovićeva protivkandidatkinja bila Vesna Damnjanović.

Niko od njih nije dobio natpolovičnu većinu, ali su imali više od trećine glasova čime su ispunili uslov za drugi krug glasanja. Rezultat je bio izjednačen (54:54), pa je organizovan i treći krug u kome je Vukmirovića podržalo 49 članova NN veća, a Damnjanović 46.

Iako je bilo najavljeno da bi, ako se na NN veću ni posle trećeg pokušaja ne utvrdi kandidat za dekana, Savet Fakulteta mogao da imenuje v.d. dekana, to se ipak nije dogodilo.

Profesor Dragan Vukmirović demantuje nezvanična saznanja Danasa da je u četvrtak propao pokušaj predstavnika Vlade u Savetu FON-a da Milija Suknović bude imenovan za vršioca dužnosti dekana.

„Sednica Saveta Fakulteta je održana u četvrtak, ali nije postignut dogovor o postavljanju v.d. dekana. Između više razmatranih opcija, preovladalo je mišljenje većine da se pokuša naći rešenje kako bi se izašlo iz sadašnje situacije što pre, u skladu sa procedurom koja je definisana u pravilniku i drugim aktima fakulteta“, kaže Vukmiromić.

Prema njegovim rečima, predsednik Saveta je na poslednjoj sednici Nastavno-naučnog veća rekao da neće imenovati v.d. dekan, bez obzira na prethodnu odluku.

„Nama je cilj da se nađe rešenje koje je bliže konsenzusu, a ne da to bude administrativna odluka i da se ‘prelama preko kolena’. Dakle, nikom ne pada na pamet da se bavi nekim zakulisnim radnjama, niti to bilo ko želi“, tvrdia Danas profesor Vukmirović.

On dodaje da se u ovom trenutku neće biti novog pokušaja glasanja o kandidatima za dekana na NN veću jer se za to nema vremena, već će se o nastavku procedure razgovarati na sednici Veća krajem avgusta ili početkom septembra.

„Moj predlog je da se sastanu svi redovni profesori, pošto kandidat za dekana mora biti iz reda redovnih profesora, kao i šefovi katedri i da se u najširem konsultativnom postupku predloži v.d. status i rešenje koje je prihvatljivo za sve i da je pritom to u skladu sa važećim pravnim aktima Fakulteta“, objašnjava Vukmirović.

Plan je, kako kaže, da se tokom perioda od tri ili šest meseci dobro analizira situacija, da se smire strasti, da jedni druge pogledamo u oči, otvoreno kažemo šta mislimo i postignemo konsenzus o budućem kandidatu za dekana.

„Lično ne vidim ništa loše u ovim dešavanjima, to je demokratija, svako ima pravo na svoje mišljenje i da glasa kako želi. I naše studente učimo da kažu šta misle“,  ističe Vukmirović.

Mali, vrh ledenog brega

Na pitanje da li su dešavanja u vezi sa doktoratom Siniše Malog razlog podela na FON-u, odgovara da je to „vrh ledenog brega“.

„Inače se kao društvo delimo po svim osnovama, a na Fakultetu je situacija takva da imate ljude koji nisu zadovoljni kako se stvari rešavaju. Ja ne vidim neki realan razlog za bunt i nezadovoljstvo, jer Fakultet ide dobrim putem“, dodaje on.

O tome svedoči ogromno interesovanje studenata na poslednjem upisu, zadovoljstvo poslodavaca kadrovima koje smo odškolovali, mali broj nezaposlenih svršenih studenata FON-a, kao i izvrsni rezultati ostvareni na međunarodnim takmičenjima.

„Ali neki ljudi žele da participiraju u upravljanju više nego što je to do sada bio slučaj. I to je u redu. Svako nezadovoljstvo, pogotovo ako je realno utemeljeno i racionalno, treba da se iskaže. I najbolje da se uradi na ovaj način, institucionalno“, kaže Vukmirović.

On smatra da situacija na FON-u nije neuobičajena za akademsku zajednicu, niti da ima nekih krupnih i nepremostivih problema, jer u suprotnom kolektiv ne bi funkcionisao tako dobro.

Korona i dijalog

Pretpostavlja da je i korona kumovala odsustvu dijaloga i nekoj vrsti dezorijentacije u kolektivu.

Komentarišući ocene u pojedinim medijima da pripada struji koja je bliska aktuelnoj upravi, Vukmirovićeve kolege kažu: da je to tačno, on bi već bio izabran za dekana.

Sam Vukmirović pomenute spekulacije demantuje podatkom da je skoro 11 godina bio na čelu Republičkog zavoda za statistiku i da se za to vreme promenilo šest vlada, pa se, kako ističe, kao nestranačka ličnost ne može svrstati uz bilo koga.

„Moja želja je bila da kao jedan od starijih profesora, sa ogromnim menadžerskim iskustvom, pomognem kolektivu, a nikako da se svrstavam na bilo čiju stranu. Šta znači biti blizak postojećem rukovodstvu? Ono ima puno zasluga, ali ima i grešaka. Da nije tako izborni postupak bi već bio završen“, kaže Vukmirović.

Tokom mandata ovog rukovodstva, naglašava, napravljena je nova zgrada fakulteta, nastavljen je trend upisa najboljih kandidata i ne može se reći da ne valja ništa što su radili. Ne znam ko je ta druga struja, niti želim da struje postoje, već da održimo ono što je bilo dobro i neke stvari unapredimo kako bismo bili još uspešniji.

Na pitanje šta bi uradio da je izabran za dekana povodom odluke Upravnog suda da poništi rešenje Odbora za profesionalnu etiku

Univerziteta u Beogradu, čime se „slučaj“ Siniše Malog ponovo vraća na FON, Vukmirović odgovara:

„Poštovao bih sve odluke suda. Ako smo pravna država moramo da poštujemo pravni postupak i pravne procedure. Niko ne može da bude iznad zakona. Ako je neko pogrešio u pravnoj proceduri, to mora da se reši. Ako govorimo o suštini, mi smo se o suštini svi izjasnili. To je po meni bio jedan izolovani slučaj koji se desio zato što nisu bile uspostavljene procedure na pravi način. Sada je to urađeno, sada se dvostruko obezbeđujemo kroz različite softvere za plagijarizam i to više ne bi moglo da se desi“, uveren je Vukmirović.

Na naš komentar da mišljenje FON-a o osporenom doktoratu nije identično stavu Odbora za profesionalnu etiku, Vukmirović kaže:

„Lično smatram da je bilo propusta, da su oni tehničke prirode, da procedura nije uspostavljena kako je trebalo, a da je bila, to se ne bi desilo. Nemam objektivan kriterijum da kažem da li je nešto plagijat ili nije. Ja sam statističar, bavim se kvantitativnim metodama, moram da imam indikatore na osnovu kojih donosim nepristrasne odluke. Mi to nemamo. Ovako ostaje da se pogađamo da li je prepisano više ili manje, da li je prepisano, a nije citirano.“

Činjenica je, objašnjava, da je bilo propusta i zbog toga neko mora da odgovara.

„Da li treba u tolikoj meri za šta se neki zalažu ili ne treba nikako, sigurno je istina u sredini, ali je zaista u ovom trenutku teško bilo kome od nas da presudi bilo kome i bilo čemu“, navodi Vukmirović.

Prihvatio bi da bude v. d. dekana

Upitan da li bi bio spreman da bude vršilac dužnosti dekana, ističe da bi se prihvatio ako kolektiv većinski bude za to i ne bude drugog kandidata koji može da ujedini fakultet.

Podseća da je već jednom bio u prilici da Fakultet uvede u mirne vode, jer je posle 5. oktobra 2000. godine bio na čelu tadašnje privremene uprave.

„Moja ambicija nije da budem dekan, već da pomognem kolektivu, ako oni to hoće i ako se većina saglasi“, zaključuje Vukmirović.

List Danas je pozvao i profesorku Vesnu Damnjanović da iznese svoje viđenje dešavanja na FON-u, ali je ona kratko poručila da nema komentar.

Dodatni rok za odgovore o Petnici

Ministarstvo prosvete tražilo je i dobilo dodatni rok od pet dana da Zaštitniku građana Zoranu Pašaliću dostavi tražene informacije o funkcionisanju Istraživačke stanice Petnica.

Prema saznanjima Danasa, očekuje se da Ministarstvo svoj odgovor pošalje do kraja iduće nedelje.

Inače, na sajtu Istraživačke stanice objavljena je kratka informacija da se programi u julu i avgustu odvijaju po planiranom rasporedu, dok su otkazani, odnosno odloženi seminari iz kombinovanih nauka, biomedicine, antropologije, fizike, primenjene fizike i elektronike i lingvistike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari