Francuska "pretekla" Argentinu i Španiju po broju inficiranih koronom 1Foto: EPA-EFE/ SEBASTIEN NOGIER

Postoji velika verovatnoća da je u Francuskoj broj novih slučajeva zaraze virusom korone na dnevnom nivou zapravo oko 100.000, što je dvostruko više nego što je zvanično objavljivano tokom prethodnih nekoliko dana koji su rekordni po broju novoobolelih, upozorava profesor Žan Fransoa Delfresi, šef naučnog veća koje savetuje vladu o pandemiji.

„Sigurno je da imamo preko 50.000 slučajeva dnevno. Mi procenjujemo, kao naučni savet, da ima oko 100.000 novih slučajeva na dan“, rekao je Delfresi juče za francuski radio RTL.

Stručnjaci se slažu u tome da je broj zaraženih veći od onog koji zvanično prijavljuju vlade širom sveta zbog nedostatka testova u ranoj fazi pandemije, asimptomatskih slučajeva i sličnih problema.

U Francuskoj je zabeležen rekord od 52.010 novih potvrđenih slučajeva zaraze prekjuče, za juče se očekuje još veći broj.

Time je ukupan broj zaraženih porastao na 1.138.507, što znači da je Francuska „pretekla“ Argentinu i Španiju i sada je na petom mestu po broju zaraženih u svetu, posle SAD, Indije, Brazila i Rusije.

U zemlji je u nedelju od virusa korona preminulo 116 ljudi, a od početka epidemije 34.761 osoba, što je među najvišim ciframa u Evropi.

Inače, Francuska je bila druga zemlja u Evropi, posle Španije, koja je premašila rekord od milion zaraženih.

Pacijenti oboleli od kovida 19 sada zauzimaju više od 42 odsto kapaciteta na intenzivnoj nezi u zemlji, a u regionu Pariza čak 64 odsto.

Prema podacima nacionalne zdravstvene agencije, samo tokom protekle sedmice zbog kovida 19 hospitalizovano je preko 11.000 novih pacijenata, uključujući 1.714 njih na intenzivnoj nezi.

Francuski premijer Žan Kasteks još u u petak je izjavio da se proširuju područja u kojima važi policijski čas i da od subote obuhvata dve trećine stanovništva, odnosno 46 miliona građana.

Uprkos tome što broj zaraženih ubrzano raste, pokazalo se da više od 40 odsto Francuza ne bi želelo da primi vakcinu protiv virusa korona.

U istraživanju čije je rezultate objavio naučni časopis „Nature Medicine“ otkriveno je da 41,11 odsto građana Francuske ne bi bilo voljno ili bi čak odbilo da bude vakcinisano.

Kako prenosi „France 24“, ovakva odbojnost prema vakcini ne predstavlja iznenađenje za Lusi Gimije, ekspertkinju za javno zdravlje na Francuskom institutu za geopolitiku.

Ona navodi da je problem u nepoverenju i da bi stoga vlada trebalo da se posveti transparentnosti i poštuje savete medicinskih profesionalaca kako bi se doprinelo efikasnijem kreiranju planova za bilo kakvu buduću vakcinaciju.

„Ovde se ne radi samo o ‘anti-vakserima’ pošto govorimo o vakcini koja je još uvek u procesu razvoja“, kaže Gimije i dodaje da je u običnim situacijama potrebno oko 10 godina da bi se razvila vakcina koja je dovoljno ispitana da bi mogla da se nađe na tržištu.

„Zbog toga se ovde radi o legitimnim sumnjama i talas nepoverenja prema vakcinaciji protiv kovida 19 je sasvim očekivan“, rekla je Lusi Gimije.

Prema njenim rečima, čak i u kontekstu pandemije, laboratorije ne smeju da žure sa slanjem na tržište vakcine koja nije dovoljno ispitana ili koja bi mogla da ima negativne efekte.

„To bi samo dodatno pogoršalo krizu kroz koju trenutno prolazimo i podstaklo bi još veće nepoverenje i prema vlastima i prema vakcini“, zaključuje Gimije.

Lekari iz regiona traže duži policijski čas

Unija francuskih lekara i zdravstvenih radnika iz centralno-istočnog regiona Overnja-Rona-Alpi zatražila je od vlasti da policijski čas umesto u 21 počne ranije, u 19 sati, i da tokom vikenda bude uveden karantin celom stanovništvu. Ta unija broji oko 13.500 lekara tog područja Francuske koji je veoma pogođen pandemijom. „Ako se ne zaustavi širenje epidemije, katastrofa će biti ljudska, a onda ekonomska i socijalna“, upozorila je ta organizacija. Unija je ocenila da će sa nastavkom od više od 41.000 zaraženih na dnevnom nivou, bolnice i druge zdravstvene ustanove uskoro biti preopterećene, a to će ugroziti i zdravlje pacijenata koji boluju od drugih bolesti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari