Gde je tajanstveni poziv odveo policiju Los Anđelesa? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

U „današnjem“ broju Vremena iz 1938. godine saznajemo da je čehoslovački predsednik dao ostavku, o novim merama čehoslovačke politike, kao i o tajanstvenom telefonskom pozivu upućenom policiji u Los Anđelesu.

Gde je tajanstveni poziv odveo policiju Los Anđelesa? 2„Vidljivi simbol dosadašnje čehoslovačke orijentacije bio je predsednik Edvard Beneš, koji je odstupio sa svog položaja po svojoj ličnoj incijativi. On je bio po celom svom biću naslednik pokreta koji oličava češki otpor, slobodu verske savesti i neku vrstu nacionalne češke religije“, javlja dopisnik lista „Vreme“.

Nakon što je naredio demobilizaciju, obrazovao novu vladu i odredio novi pravac unutrašnje i spoljne politike, Beneš je dao ostavku, smatrajući da bi takvoj politici nove vrste on, kao veliki poklonik demokratije, bio smetnja. Nova politika podrazumevala je okretanje ka Nemačkoj, decentralizaciju i nove mere štednje.

Ostavka Beneša primljena je u Berlinu kao neminovnost, dok su nemačke trupe još isti dan prešle nemačkočehoslovačku granicu i otpočele okupaciju četvrte zone, predviđene Minhenskim sporazumom.

Na današnji dan pre 80 godina otvorena je nova pozorišna sezona premijerom Verdijeve opere „Moć sudbine“, pod dirigentskom palicom g. Brezovšeka.

Iz odeljka „Jedan čas razonode“ saznajemo šta se krije iza tajanstvenog telefonskog poziva koji je odveo policiju u Los Anđelesu do kuće broj 2444. Ženski glas, koji je želeo da ostane anoniman, saopštio je policiji da će na toj adresi naći nešto zanimljivo, a onda prekinuo vezu.

Nakon obijanja kuće, policajci su u kupatilu našli jednu električnu žicu povezanu sa slikom. Kada su povukli žicu, slika se pomerila i otkrili su veliki otvor koji je vodio u uzak prolaz. Na kraju hodnika pored aparata za bušenje, pronašli su telo čoveka.

Daljom istragom, policija je otkrila da je nastradali Džek Šneder, bušio kanal da bi dospeo do trezora susedne zgrade banke. Međutim, pre nego što je uspeo da iskopa tunel do kraja, nastradao je od električne struje, jer je žica u jednom delu na više mesta bila loše izolovana.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Izdanje lista Pravda za 7. oktobar 1938. godine nije dostupno u digitalnim arhivama.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari