Inovacije u studijama doprinele većoj potražnji za Mašinskim fakultetom 1Foto: Miloš Majstorović

Za upis u prvu godinu osnovnih akademskih studija za školsku 2019/2020. godinu na Mašinskom fakultetu u Beogradu, prijavilo se ukupno 1.113 budućih brucoša.

Skoro 100 kandidata više nego prethodne godine, ali je rezultat očekivan.

– Porast interesovanja za mašinsko inženjerstvo uslovljen je  ubrzanim tehničko-tehnološkim razvojem i sve većom tražnjom inženjera tog profila. S druge strane, tome su značajno doprinele i brojne inovacije u nastavnom procesu, kao i modernizacija postojećih i uvođenje novih studijskih programa na fakultetu, navodi se u saopštenju Mašinskog fakulteta. Kako navode, shvatajući da industrija u klasičnom smislu ne može dalje da se razvija bez uvođenja i primene informacionih i informaciono-komunikacionih tehnologija, Mašinski fakultet je na osnovnim akademskim studijama, koje su do sada bile jedinstvne, akreditovao nov studijski program – Informacione tehnologije u mašinstvu.

Za ovaj smer, na koji će biti upisano 60 brucoša – 20 na budžetu i 40 samofinansirajućih-  prijavilo se 134 kandidata. Studijski program  traje tri godine i predstavlja bazu za postojeći master program Mašinstvo i informacione tehnologije.

S druge strane, za studije klasičnog mašinskog inženjerstva opredelilo se 979 kandidata. Za ovaj smer predviđeno je 620 mesta – 500 budžetskih i 120 samofinansirajućih.  Posle završenih osnovnih studija studenti mogu da nastave školovanje na jednom od ukupno 21 smera na master studijama. U tom smislu, Mašinski fakultet je jedan od retkih fakulteta u Srbiji,  koji nudi široku lepezu smerova – od klasičnog proizvodnog mašinstva do potpuno novih programa koji su odgovor na globalne trendove.

Najnoviji rezultat modernizacije nastave je master studijski program Industrija 4.0. On predstavlja sintezu nekoliko postojećih master studijskih programa – proizvodnog mašinstva, industrijskog inženjerstva, automatskog upravljanja, mašinstva i informacionih tehnologija.

Vodeće evropske kompanije i partneri u zemlji i svetu, ove programe prepoznaju kao visokotehnološka znanja neophodna ekonomiji znanja i visoko cene kvalitet inženjera koji se školuju na Mašinskom fakultetu.  O tome govore i međunarodni uspesi studentskih timova koji rade na inovativnim projektima razvoja i izrade trkačkih bolida, električnih vozila, energetski efikasnih plovila i autonomnih letelica.

Na kraju, kvalitet obrazovanja na Mašinskom fakultet potvrđen je nedavnom reakreditacijom Nemačke agencije za akreditaciju studijskih programa iz oblasti tehničkih nauka – ASIIN, kao  i reakreditacijom Britanskog kraljevskog društva brodograđevnih inženjera – RINA.

(Izvor: Mašinski fakultet)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari