Inovia: U budžetu za 2021. godinu izdvojeno 3,5 milijardi dinara za inovativne lekove 1Foto: Pixabay/Guvo59

Direktor Udruženja proizvođača inovativnih lekova „Inovia“ Bojan Trkulja izjavio je danas da je u Ministarstvu finansija, a preko Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, u budžetu za narednu godinu izdvojeno 3,5 milijardi dinara za nove inovativne lekove.

On je, na online konferenciji ovog Udruženja, istakao da postoje uverenja da će se i deo ovogodišnjeg budžeta koji nije potrošen, a koji iznosi oko 2,3 milijarde dinara, preneti u narednu godinu.

„U 2020. godini je bilo predviđeno da pet milijardi dinara bude izdvojeno za ulazak novih inovativnih lekova u Srbiju, ali to se nije dogodilo. Pre same pandemije došlo je do ulaska prvih 16 inovativnih lekova i zahvaljujući tome je potrošen jedan deo budžeta, dok je ostatak ostao neiskorišćen“, rekao je Trkulja.

Prema njegovim rečima pandemija je pokazala koliko je značajna inovacija, kao i da su se svi okrenuli inovativnim farmaceutskim kompanijama u potrazi za pomoći.

Trkulja je naveo da zdravstvo u državi mora da bude prioritet, i da ono mora da bude dobro finansirano i postavljeno da bi omogućilo da ekonomija funkcioniše i da bi sprečilo negativne posledice bolesti.

„Zahvaljujući inovativnim lekovima, koji omogućavaju da se efikasnost zdravstvenog sistema podigne na viši nivo, u uslovima pandemije se smanjuje pritisak na isti“, objasnio je Trkulja.

On je dodao i da je Udruženje zadovoljno kako je u vreme pandemije sačuvana stabilnost tržišta.

„Agencija za lekove se prebacila na online poslovanje, što je omogućilo da i u vreme policijskog časa posao ne trpi, da možemo da obavljamo sve vezano za dozvole za uvoz lekova“, kazao je Trkulja.

Prema njegovim rečima, Ministarstvo zdravlja je pomoglo da se ubrzaju procedure kada je u pitanju prelaženje granice, a RFZO je odreagovao tako što je napravljen spisak prioritetnih terapija.

Trkulja je rekao i da je bilo važno da velike kompanije maksimalno pomognu zdravstvenom sistemu.

„Ta pomoć se ogledala u pomoći u lekovima i zaštitinoj opremi, tehničkoj pomoći u vidu dopremanja lekova i IT podrške. Samo u prva dva meseca od početka pandemije naši napori su bili vredni preko 7 milijardi dinara“, zaključio je Trkulja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari