Internet ventil za ispuštanje nezadovoljstva 1Foto: Pixabay - William Iven

Društvene mreže na internetu su odavno postale moćan komunikacijski alat među mnogim društvenim grupama, a kolika je njihova realna moć da pokrenu građane na zajedničku akciju u rešavanju problema i skretanju pažnje vlasti i javnosti na one probleme koji bi mogli da se tiču svih?

Evropska komisija je 2012. godine usvojila Evropsku građansku inicijativu. Procenjuje se da je od stupanja na snagu 2012. do danas, devet miliona građana EU iz svih 28 država članica dalo podršku nekoj od evropskih građanskih inicijativa.

Internet je od najveće pomoći posebno prilikom pokretanja inicijative kada građani EU  moraju prikupiti milion potpisa u najmanje sedam država.

Fejsbuk, Tviter i ostale društvene mreže, podržali su inicijative evropskih građana, i na taj način postale osnovna veza politike, građanske inicijative i interneta.

Tako je pokrenuto niz inicijativa koje su funkcionisale kao online platforme za iznošenje i razradu ideja poput: “Evropljani za fer roming”, “Milion za zabranu genetski modifikonavih kultura”, “Priznavanje univerzitetskih diploma u celoj EU”.

A kakva je situacija kod nas?

U Srbiji je izmenama Zakona o lokalnoj samoupravi i državnoj upravi omogućeno da  je pet odsto od ukupnog broja građana sa biračkim pravom dovoljno da se pokrene građanska inicijativa.

Koliko u svemu tome mogu da pomognu ili odmognu društvene mreže?

Tviter je u Srbiji odavno postao javni forum na kojem građani otvoreno bez ikakve zadrške kritikuju vlast ali isto tako i mesto okupljanja stranačkih botova.

Iako je Tviter društvena mreža koju za razliku od Fejsbuka ne koristi veliki broj ljudi u Srbiji, ona je itekako pod “stalnim nadzorom” vlasti pa je predsednik države Aleksanadr Vučić dok je bio u svojstvu premijera u emisijima na različitim medijima često citirao tvitove i “prozivao” one koji su kritikovali postupke vlasti.

Tviter može biti veoma moćno oružje pritiska javnosti. Tako je nakon što je na Tviteru objavljena fotografija spomenika Jurija Gagarina na Novom Beogradu pokrenuta čitava lavina negativnih komentara da bi nakon dva dana vlast odlučila da ukloni ovaj spomenik.

Umesto za razmenu ideja i iskustava, pokretanja inicijativa građani često društvene mreže koriste isključivo kao ventil za ispuštanje nezadovoljstva umesto konstruktivnih kritika.

Iako je internet savršeno mesto za “opipavanje pulsa javnosti” kao i uvida u realno stanje, političari  ih najčešće doživljavaju ih kao “neprijatelje”.

U junu je preko Fejsbuka organizovan protest zbog poskupljenja goriva. Jedan od retkih protesta koji je ukazivao na realan problem svih građana međutim predsednik države je u njemu video isključivo “politički organizovan” protest.

Nažalost, društvene mreže  kod nas još nisu postala spona između građana i vlasti  uz pomoć koje bi lakše komuncirali i bolje se razumeli.

U narednim nedeljama na portalu Danas pokušaćemo kroz niz tekstova da osvetlimo put odnosno šta se sve dešava na tom putu kada građani odluče da se za svoja prava izbore putem građanskih inicijativa.

Ukoliko želite možete sa nam podeliti vaša iskustva i putem komentara na tekst ili na društvenim mrežama putem heštaga #Inicijativegradjana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari