Sve su veći izgledi za otvoreni sukob između Izraela i Velike Britanije i EU, nakon što je Izrael objavio potpuni bojkot nove palestinske vlade nacionalnog jedinstva, formirane juče nakon nekoliko meseci nasilja i političke neizvesnosti. „Izrael se neće dogovarati sa novom vladom i nadamo se da će međunarodna zajednica ostati čvsto uz svoje principe i odbiti da se dogovara sa vladom koja kaže da nema mira i pomirenja“, izjavio je Mark Regev, portparol ministra inostranih poslova Izraela.

Sve su veći izgledi za otvoreni sukob između Izraela i Velike Britanije i EU, nakon što je Izrael objavio potpuni bojkot nove palestinske vlade nacionalnog jedinstva, formirane juče nakon nekoliko meseci nasilja i političke neizvesnosti. „Izrael se neće dogovarati sa novom vladom i nadamo se da će međunarodna zajednica ostati čvsto uz svoje principe i odbiti da se dogovara sa vladom koja kaže da nema mira i pomirenja“, izjavio je Mark Regev, portparol ministra inostranih poslova Izraela. Izrael se protivi neuspesima palestinske vlade da se suoči sa tri uslova koja je postavila međunarodna zajednica: Priznanje Izraela, odricanje od nasilja i prihvatanje prethodnih mirovnih sporazuma.
Ali, Britanija i EU pokazale su spremnost da sarađuju sa novom vladom na selektivnim osnovama, a postoje slični znaci čak i iz SAD – koja je željna da umiri svoje konzervativne arapske saveznike.
Lider Hamasa Ismail Hanija ostaće premijer i u novoj vladi i njegov islamski pokret i dalje će imati glavni uticaj. Druge ključne pozicije pripadaće umerenim nezavisnim kandidatima u nadi da će se time olabaviti međunarodni finansijski bojkot i ublažiti produbljenje ekonomske krize, naročito u Gazi.
Diplomate kažu da su SAD bile bliže potpunom bojkotu ali „su se vratile od ivice“ i saglasile se da će raditi sa reformskim ministrom finansija Salamom Fajadom, ekonomistom obrazovanim u SAD koji je radio u Svetskoj banci i Međunarodnom monetarnom fondu. Kondolisa Rajs, američki državni sekretar, otvoriće diskusiju sa članovima vlade koji ne pripadaju Hamasu, a naročito sa Fajadom.
Mahmud Abas, palestinski predsednik i lider Fataha, blisko je sarađivao sa SAD kao i sa Saudijskom Arabijom, Egiptom i Jordanom u poslednjih nekoliko dana. Britanija je rekla da će sarađivati sa ministrima koji nisu iz redova Hamasa, a zvanična formulacija te saradnje jeste „sa drugačijim ljudima u vladi“. Pretpostavlja se da će i druge vlade EU slediti isti princip. Francuska je pozdravila koaliciju kao „novu stranicu“ u odnosima sa međunarodnom zajednicom ali je povezala budućnost saradnje sa palestinskim naporima da obuzdaju nasilje protiv Izraela i obezbede oslobađanje otetog izraelskog vojnika Gilada Šalita.
Zvaničnici u Briselu izjavili su da bi EU mogla da pošalje finansijska sredstva preko Fajada, kao prvi korak u pravcu uspostavljanja direktne pomoći. Druga mogućnost jeste širenje postojećih mehanizama za davanje isključivo humanitarne pomoći koja uključuje direktne isplate palestinskoj vladi. „Nećemo sprovoditi nijednu odluku pre nego što prosudimo programe i akcije nove administracije“, izjavila je Ema Udvin, portparol Evropske komisije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari