Izveštaj za Sinod napisan preko noći 1Foto: Fonet/ Zoran Mrđa

Posle nekoliko otkazanih pretresa zbog nedolaska svedoka tužbe – patrijaršijskog službenika Milana Andrića i sveštenika Miroslava Čolakovića, člana Upravnog odbora Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke…

… kojima je „prećeno“ novčanom kaznom od 100.000 dinara zbog neodazivanja na sudske pozive, juče je pred Višim sudom u Beogradu Čolakovićevim svedočenjem nastavljeno suđenje direktoru Eparhijskog centra „Rade Neimar“ Predragu Subotičkom, odgovornom arhitekti Jeleni Šubarević, raščinjenom i iz SPC isključenom episkopu raško-prizrenskom Artemiju (Radosavljeviću) i raščinjenom protosinđelu Simeonu (Dejanu Vilovskom), kome se sudi u odsustvu. Oni se terete za zloupotrebu položaja i materijalnu štetu nanetu Eparhiji raško-prizrenskoj.

Predsednik sudskog veća Marina Anđelković počela je saslušanje svedoka uprkos tvrdnjama branilaca okrivljenih da im je onemogućeno u potpunosti pravo na odbranu zbog nedostatka dela dokumentacije koju je u ovom predmetu MUP predao Višem sudu. Branioci su tražili da im se stave na uvid dokazi iz dva registratora u kojima su, kako tvrde, ugovori o izvođenju radova, neophodni za odbranu okrivljenih. Na upozorenje odbrane da se ovakvim vođenjem ovaj sudski proces nikada neće završiti, jer „nema dokumentacije na kojoj su zasnovani dokazi“, sudija Anđelković je uzvratila da je to „savršen materijal za žalbu“.

Napetost između sudije i odbrane nije popuštala ni tokom svedočenja Miroslava Čolakovića koji je potvrdio svoje ranije iskaze date tokom istrage 29. aprila i 9. novembra 2010. godine. Čolaković je kao član sinodske komisije za proveru rada ERP 10. februara 2010. u Gračanici bio zadužen za materijalno finansijsko poslovanje. On je rekao da je komisija dočekana kao nepoželjna i da joj je na uvid stavljena samo dokumentacija blagajne ERP, tako da nisu videli nikakva druga dokumenta i da ne zna za uredbu i pravilnik o izvođenju građevinskih radova u ERP, ugovore o izvođenju radova i izveštaj nezavisne revizorske kuće iz 2006. o poslovanju ove eparhije.

Zbog različitih izjava u ranijim svedočenjima, Čolaković je juče precizirao da je izveštaj sinodske komisije, na osnovu kod je Sinod smenio vladiku Artemija sa Katedre raško-prizrenske, pisan odmah po povratku iz Gračanice, tokom noći 10. februara 2010. godine. On nije mogao da se seti svih finansijskih propusta u ERP koji se navode u izveštaju, ali je potvrdio da se u iskazu tokom istrage opredelio za krivični postupak, mada tada nije mogao da odredi da li i koliko je SPC oštećena, jer je to posao veštaka.

Suđenje se nastavlja 30. avgusta.

Političke igre i zadovoljenje

Zbog insistiranja Branislava Tauškovića, advokata raščinjenog vladike Artemija, da u sudski zapisnik uđe da je „nalog za vladikinu smenu došao iz Ambasade SAD u Srbiji i da je sve to bila politička igra“, Miroslav Čolaković odbio je dalje da svedoči. On je rekao da je takva tvrdnja „direktna uvreda, koju odbrana mora da dokaže i da će u protivnom tražiti zadovoljenje“. Sudija Anđelković je objasnila Čolakoviću da je dužan da svedoči, a da je na njoj da zaštiti svedoke, mada je, kako je ocenila, juče i sama „bila meta uvreda advokata odbrane“ koji su njeno mešanje u svedočenje nazvali „neviđenim u sudskoj praksi“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari