Kako će Beograd izgledati nakon rekonstrukcije? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

List Pravda je na današnji dan pre 80 godina pisao o objektima od istorijskog i umetničkog značaja koji će krasiti Beograd i nakon rekonstrukcije. Na naslovnoj strani lista Vreme istog dana govorilo se o planu za velike ustavne reforme u Francuskoj.

Prema nacrtu uredbe za izvođenje regulacionog plana grada Beograda, pojedine građevine od kulturnog i istorijskog značaja biće sačuvane i tokom rekonstrukcije grada ih neće ukloniti, piše list Pravda.

Kako će Beograd izgledati nakon rekonstrukcije? 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

„To su samo Gornja i Donja tvrđava sa zidinama i objektima u njima, Konak Kneginje Ljubice, Kapetan Mišino zdanje (Stari univerzitet), Stari dvor, Konak Kneza Miloša u Topčideru, Miloševa česma (Terazijska) i crkve Saborna, Voznesenska i Topčiderska“, navodi arhitekta Ivan Zdravković za list Pravda.

Pored objekata koji će ostati simbol prestonice, postoje i građevine od istorijskog značaja koje su tokom duge istorije Beograda ostale u trošnom stanju i, po nacrtu „na njih treba samo sačuvati spomen.“

Zdravković govori o tim značajnim arhitektonskim zdanjima, pitajući se zašto one moraju da budu srušene. Posebno izdvaja Krsmanovićevu kuću na Terazijama.

„U toj kući, kao što je do sada svima poznato, bio je Privremeni Dvor Nj. V. Kralja Aleksandra Prvog Ujedinitelja, odmah po oslobođenju i ujedinjenju, a u njoj je izvršen i važan politički akt novijeg datuma: proglas Ujedinjenja Srba, Hrvata i Slovenaca“, naglašava arhitekta.

Predlog je da se sačuvaju Krsmanovićeva kuća, Stara carinarnica na Savi, Dositejev licej i crkva Svetog Marka. Ipak, na nadležnima ostaje da donesu konačnu odluku o tome da li će doći do promena u nacrtu urbanističkog plana.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Vreme piše da je u jeku rata u Francuskoj odlučeno da je potrebno da se donese novi ustav pod nadzorom maršala Petena, u svrhu obnove zemlje i reforme administrativne strukture.

Kako će Beograd izgledati nakon rekonstrukcije? 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

„Ustav će imati za glavni cilj da obezbedi pravo rada, prava porodice i prava otadžbine“, naglašava Vreme.

Novi ustav treba da usvoji ustavotvorna skupština u kojoj će se nalaziti predstavnici profesionalnih organizacija. U tekstu ustava doći će do brojnih promena kako bi se ojačala upravna vlast.

„Izgleda da su maršal Peten i njegovi saradnici rešeni da prekinu sa starim metodama da bi preduzeli ogromno delo reforme zemlje. Parlament bi trebalo da potpomogne vladu u cilju reforme administrativne strukture“, pisao je list Vreme.

Bitna odredba budućeg ustava jeste i ona u kojoj se ukida postojanje legije stranaca.

„Stranačka legija biće raspuštena. Kako izgleda, legionari među kojima ima i nemačkih emigranata preći će engleskim trupama u Africi“, prenosi Vreme.

Senat i skupština imaju zadatak da na narednim zasedanjima izglasaju rezoluciju o zajedničkoj sednici predstavničkih domova na kojoj će zvanično odlučivati o svim predlozima za promenu ustava.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari