Kako je izgledao odlazak trinaestogodišnje devojčice u rat? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Darinka Simić, poznata kao Dara Komita je u rat dobrovoljno pošla kao devojčica od trinaest godina, ratovala je u prvim borbenim redovima i bila ranjavana tri puta, piše list Pravda na današnji dan pre 80 godina.

Jedno vreme četovala je i sa još tri srpskinje, Milunkom, Sofijom i Marom, sa njima su bile i dve Engleskinje.

“Mnogo sam volela da nosim oružje i često sam dobijala batine jer sam uzimala očevu pušku ili revolver. Mrzela sam što sam žensko jer su mi stalno govorili da ženama ne priliči da nose oružje”, kaže za list Pravda gospođa Simić.

Kada je četnilki vojvoda Voja Tankosić tražio dobrovolljce, Darinka se upisala među prvima.

Kako su je roditelji od toga odvraćali, otišla je od kuće bez njihovog odobrenja.Kako je izgledao odlazak trinaestogodišnje devojčice u rat? 2

Ubrzo je položila četničku zakletvu nakon čega je poslata u Skoplje.

“Samo u prvo vreme bilo mi je malo nelagodno, ali se čovek brzo navikne. Vodili smo borbe na Kozjaku, Vučitrnu i Kajmakčalanu. Ja sam u tim borbama bila ranjena u nogu, ali to mi ništa nije smetalo”.

Sa mužem Stevanom upoznala se na na Kajmakčalanu gde su se i venčali. Na istom mestu rodilo im se i dete koje je živelo samo godinu dana. Ubrzo nakon toga, poginuo joj je i suprug.

Po povratku iz rata zaposlila se kao daktilografkinja u Ministarstvu šuma i rudnika, ali su je ubrzo otpustili jer, kako joj je rečeno, nije imala adekvatne školske kvalifikacije.

Iako sada ima četrdeset godina, kaže da je i dalje spremna da ratuje za otadžbinu.

“Dajte mi 300 metaka za redenike, a kola municije iza mene pa da vidite šta će biti”, poručuje Dara za Pravdu.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

U listu Vreme istog dana piše se o sastanku jugoslovenskog i italijanskog ministra spoljnih poslova.

Grof Đano i gospodin Cincar-Marković održali su svoj prvi sastanak u Grand hotelu, nakon čega su se uputili u obilazak jednim brodom.Kako je izgledao odlazak trinaestogodišnje devojčice u rat? 3

Obe strane istakle su da jugoslovensko-italijansko prijateljstvo predstavlja jednu od glavnih baza spoljne politike dveju država.

U političkim krugovima od sastanka u Veneciji se pre svega očekuje da se ojača saradnja između jadranskih suseda, ali i da se u znatnoj meri poboljšaju odnosi Jugoslavije i Mađarske, piše Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari