Kako se vodio rat podmornica u Drugom svetskom ratu? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Na današnji da pre tačno osamdeset godina jugoslovenski listovi Vreme i Pravda pišu od prvom zasedanju Međunarodnog suda u Hagu u Drugom svetskom ratu.

Kako se vodio rat podmornica u Drugom svetskom ratu? 2Nemački avioni koji su nekoliko noći leteli nisko iznad Londona, bacali su magnetne mine pomoću padobrana u Temzu, piše list Vreme.

Vreme donosi priču o problemu uklanjanja “mina-lutalica”. Sve više se rat vodi na moru, pa su se nedavno nemačke mine pojavile na širom Severnog mora.

Od početka rada potopljeno je dvadeset nemačkih podmornica . Ovaj broj je veoma značajan kada se ima u vidu da nemačka podmrnička flota imala na početku rata, prema zvaničnim podacima, oko 60 podmornica, od kojih je svega dvadeset bilo spozobno za velika krstarenja po okeanu.

Poznato je da se podmornica može primetiti pod vodom pomoću aparata za slušanje rada motora koji se nalaze na brodovima. Međutim, podmornicu je moguće primetiti i iz aviona.

Pilot može da vidi siluetu podmornice i da je na taj način prati, sa druge strane podmornica ne može da čuje rad motora aviona i samim tim ne zna da joj je položaj otkriven.

Povodom britanskih tvrdnji o nemačkom vođenju pomorskog rata koje se, kako kažu kosi sa međunaronim pravima, odgovor je došao iz Berlina. Zvanična Nemačka smatra da se upotreba mina ne kosi sa međunarodnim pravom.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

Stalni međunarodni sud u Hagu sastaće se prvi put od početka rata da bi proučavao zahtev belgijske vlade koji se odnosi na njen spor sa Kako se vodio rat podmornica u Drugom svetskom ratu? 3bugarskom vladom u vezi sa električnim društvom iz Sofije.

Miniran britanski brod “Džipsi” u ovoj nesreći nastradalo je dvadeset oficira i vojnika i oko 40 je nestalo, piše list Pravda.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari