Rumunija, koja je od 1. januara punopravna članica Evropske unije, moći će dnevno da troši 8,5 miliona evra iz evropskih fondova, ali samo ako bude ispunjavala uslove za to. Posle euforije u noći integrisanja u Uniju, Rumuni se suočavaju s problemom sposobnosti apsorpcije evropskih fondova za razvoj od oko 30 milijardi evra planiranih iz budžeta za period od 2007.

Rumunija, koja je od 1. januara punopravna članica Evropske unije, moći će dnevno da troši 8,5 miliona evra iz evropskih fondova, ali samo ako bude ispunjavala uslove za to. Posle euforije u noći integrisanja u Uniju, Rumuni se suočavaju s problemom sposobnosti apsorpcije evropskih fondova za razvoj od oko 30 milijardi evra planiranih iz budžeta za period od 2007. do 2013. godine.
Rumunske vlasti upozoravaju da evropski fondovi nisu za potrošnju, već se dobijaju na osnovu dobrih projekata u infrastrukturi, poljoprivredi, obrazovanju, zdravstvu i u drugim oblastima razvoja zemlje. Ti projekti treba da dobiju saglasnost Evropske komisije. Od 30 milijardi evra, oko 11 milijardi namenjeno je poljoprivredi i ruralnom razvoju najzaostalije oblasti u Rumuniji, u kojoj još ima sela bez električne energije i kanalizacije. Evropski fondovi su namenjeni uglavnom srednjoročnom i dugoročnom razvoju, modernizovanju i harmonizovanju propisa Rumunije sa standardima EU.
Očekuje se da u Rumuniji poskupe struja, gas i benzin, ali i da znatno pojeftine lekovi i pojedini prehrambeni proizvodi, obuća i domaći elektronski proizvodi. S druge strane, Evropska komisija je za ovu godinu uvela restrikcije na izvoz mleka, mesa i mesnih proizvoda, što će negativno uticati posebno na mala preduzeća iz ovih oblasti. Među prvim prednostima ulaska u Evropsku uniju jeste slobodno putovanje bez pasoša u zemlje Unije, kao i neograničeno ili ograničeno pravo na rad na evropskom tržištu radne snage.
Najrigoroznije uslove za zapošljavanje postavile su Nemačka, Velika Britanija i Austrija koje ograničavaju pristup radne snage iz Rumunije i Bugarske na određen broj godina, a period tranzicije može biti i do sedam godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari