Kako su lažnim vestima o koleri austrijske vlasti sabotirale kongres u Beogradu 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Na današnji dan pre 110 godina dnevni list „Mali žurnal“ pisao je o Sveslovenskom kongresu u Beogradu koji je Austrija pokušala da sabotira širenjem lažnih vesti o epidemiji kolere.

Na današnji dan „Mali žurnal“ je pisao o Sveslovenskom kongresu u Beogradu kom je trebalo da prisustvuje veliki broj Čeha iz tadašnje Austrije.

Austrijskim vlastima se nije dopala ideja saradnje slovenskih naroda, jer bi to moglo da izazove pobunu Slovena na njihovoj teritoriji.

Da bi osujetili dolazak Čeha na Sveslovenski kongres vlasti u Pragu su proširile lažne vesti o epidemiji kolere u Beogradu.

Kako su lažnim vestima o koleri austrijske vlasti sabotirale kongres u Beogradu 2Kako bi njihovu lažnu priču o koleri u Beogradu učinili uverljivom, austrijske vlasti su smestile u bolnicu profesora Versalovića iz Beograda koji se sasvim slučajno našao u Pragu.

Austrijski lekari su, zbog vesti da se u Beogradu širi kolera, preventivno pregledali profesora Versalovića, i utvrdili su da ima simptome kolere iako je on bio potpuno zdrav.

Novinar „Malog žurnala“ ovaj postupak Austrije naziva „skandalom nad skandalima“ i kaže kako je očigledno da se Austrijanci plaše zbližavanja Slovena jer to može narušiti njihovu političku moć.

Prvi Sveslovenski kongres je održan na austrijskoj teritoriji u Pragu, tu je uspostavljena saradnja i prijateljstvo među slovenskim narodima, što velikim silama poput Austrije nikako ne ide na ruku.

Novinar je ovaj tekst završio rečima: „U Beogradu niti je bilo niti sad ima kolere, a braća Česi i ne sumnjaju, da će ih srpska braća u Beogradu dočekati raširenih ruku“.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 110 godina, tačnije 1911. godine. Predmet analize je dnevni list Mali Žurnal, koji danas ne postoji. Novine su izlazile u Beogradu kao informativni dnevni list od 1894-1915, godine i potom 1920 godine. Vlasnik i odgovorni urednik bio je Jovan Živković. Vremenom, list se razvijao i tematski širio: imao je dobru dopisničku mrežu, pratio je kulturni život i političke događaje.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari