Kako su izgledali odnosi Nemačke i Velike Britanije pred Drugi svetski rat? 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

List Vreme na današnji dan pre 80 godina piše o pokušajima britanskog premijera Čemberlena da smanji tenzije njegove zemlje sa Nemačkom.

Čemberlen je izjavio da bi voleo da se postigne trajan mir sa Nemačkom pa i kad bi to zahtevalo reviziju sadašnjeg stanja u raspodeli sirovina.

Kako su izgledali odnosi Nemačke i Velike Britanije pred Drugi svetski rat? 2On je takođe da mu je žao što ga nemačka štampa optužuje da vodi ekonosmki rat.

Vreme takođe piše i o banketu koji je italijanski duče Musolini priredio u čast španske pomorske misije.

Duče je na kraju banketa održao govor u kom je poručio da su osećanja bratske solidarnosti između italijanskog i španskog naroda na sjajan način posvedočena u toku borbi u Španiji. 

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda istog dana piše i o sklapanju sporazuma između Rusije i Velike Britanije i njegovim ključnim tačkama.

U sporazumu se navodi da će Engleska i Francuska ukazati punu vojnu pomoć Rusiji u slučaju napada na njenu teritoriju, kao i da se sve tri zemlje obavezuju na međusbonu pomoć u slučaju ugroženosti bilo koje od njih. Kako su izgledali odnosi Nemačke i Velike Britanije pred Drugi svetski rat? 3

Pravda takođe piše i o hapšenju 288 Jevreja koji su hteli da se ilegalno usele u Palestinu.

Kako se u tekstu navodi, ovi Jevreji biće pušteni na slobodu, ali će kontingent useljavanja biti smanjen.

Na svojim zabavnim stranama, Pravda piše o namerama Sovjetskog Saveza da izgradi ogroman nasip kako bi isušila Kaspijsko jezero.

Ruska vlada ima nameru da sasuši celo jezero kako bi se na taj način došlo do njegovog plodnog tla, piše Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari