Kako su varali trgovci na rasprodajama pre 80 godina? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Stavaljaju reklame o popustima od pet, deset, pa i do 20 odsto, a ne spuštaju toliko – ovako su i pre 80 godina varali trgovci u radnjama u Jugoslaviji.

Ministarstvo trgovine i industrije pre tačno osam decenija je zabranilo trgovcima u Jugoslaviji da reklamiraju prodaju po sniženim cenama, piše list Vreme tačno 30. aprila 1938. godine.

Kako su varali trgovci na rasprodajama pre 80 godina? 2

Iz teksta se vidi da moderni trikovi lanaca prodavnica poslednjih godina u kojima varaju u brojkama kada najavljuju popuste – uopšte nisu nova stvar.

„Utvrđeno je da oglašavanje ne odgovara istini, nego ima da služi samo što bržoj rasprodaji robe na sitno“, piše list Vreme. „Na taj način kod potrošača koji su skloni da poveruju takvom oglasu, stvara uverenje da se u radnji vrši rasprodaja, što ne odgovara istini“.

Ipak, i tada su novinari apelovali da se zakoni, u ovom slučaju Zakon o nelojalnoj konkurenciji, ne poštuju.

„Ne opaža se da nadležne vlasti postupaju protiv trgovaca u slučajevima ovakvog oglašavanja, nego se čini da to oni nesmetano i dalje rade“, piše novinar i dodaje da su kazne za ovaj prekršaj „vrlo teške“.

List još piše i o barkama za lov na korale na Korčuli, koje su u tom trenutku bile masovne. Čak 240 kilograma korala izvadili su u tom trenutku lovci ispod Korčule.

Kako su varali trgovci na rasprodajama pre 80 godina? 3

Novinar prenosi kako žive „lovci na korale“, kako zaranjaju svakodnevno u vodu sa cipelama teškim 50 kilograma i gumenim odelom hermetički zatvorenim. Najveća dubina do koje idu bila je 70 metara, a to je bio ujedno i rekord firme.

Iako su korali skupoceni, mornari su bili i trgovci. U zavisnosti od kupca koji bi ih pazario – zavisila je i cena.

„Najpre je k nama došao jedan italijanski trgovac koji nam je za ovaj koral nudio milion i 100 hiljada dinara. Bili smo zaslepljeni srećom i obesni!“, objašnjava jedan od članova posade. „Tražili smo mnogo više, ali kupaca više nije bilo. I mi smo morali posle toga sa barkom i koralom u Ankonu i sve smo prodali za 150.000 dinara“.

List piše i kako se “Holivud smilovao na Jugoslaviju”, a naslov govori o potencijalnom filmu koji je u Americi trebalo da se snima, a da je siže uzet iz jugoslovenske literature.

Na ovo je Jugoslavija čekala 20 godina, piše Vreme. U opciji su navodno bila dela Branislava Ćosića i Borislava Stankovića.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Kako je najpopularniji fudbaler Jugoslavije 30-ih godina prošlog veka promenio boje dresa i tako potpuno „pomerio“ navijače – izveštava Pravda pre osam decenija.

U pitanju je čuveni Tirke (Aleksandar Tirnanić) iz filma i serije “Montevideo“, koji je odveo reprezentaciju na poznato Svetsko prvenstvo u fudbalu.

Kako su varali trgovci na rasprodajama pre 80 godina? 4

„U poslednje vreme vrlo smo retko viđali Tirnanića na zelenom polju. Svi smo se pitali šta je sa Tirketom“, piše novinar Pravde. „Ali se moglo razabrati zašto ne igra za BSK, za koji je igrao svih deset godina“.

Novinar još piše da Tirke nije igrao kada je bio najpotrebniji, a objašnjava kako su određeni menadžeri i uprava kluba „upleli tu svoje prste“ i nisu mu dali ono što mu je sledovalo. I Tirnanić je osvanuo – u Basku, drugom tadašnjem velikom rivalu, koji je nosio crno – beli dres. Prenosi se i njegova izjava: „Ja nisam kriv.“

Kako su varali trgovci na rasprodajama pre 80 godina? 5

Pravda još piše i o velikom vazduhoplovbnoj izložbi koja se tih dana pripremala za posetioce na Beogradskom sajmištu. Organizovao ju je Aero – klub Kraljevine Jugoslavije.

Učestvovale su i mnoge evropske države, među kojima su bile Francuska, Engleska, Čehoslovačka, Ruminija, Poljska, Italija i Nemačka.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

https://www.facebook.com/www.danas.rs/videos/839966239522077/

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari