Knjiga napisana u tamnici doživela bezbroj izdanja 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Na naslovnoj strani Vremena otkrivamo tajne pregovore generala Franka sa bivšim španskim kraljem Alfonsom.

Prema obaveštenjima tadašnjih upućenih krugova, general Franko odlučio je 1939. godine da ponovo uspostavi monarhiju u Španiji.

U tom pravcu su se vodili pregovori u najvećoj diskreciji.

Bivši španski kralj Alfons XIII koji je prisustvovao sastanku španskih monarhista u Lozani, primio je poruke od generala Franka preko vojvode od Maure, prenosi list Vreme.

Otkriveno je da je kralj Alfons XIII pristao da se vrati u Španiju, ali pod uslovom da bude pozvan da zauzme presto na kome bi se većina španskog naroda izjasnila za ponovno uspostavljanje monarhije.

Knjiga napisana u tamnici doživela bezbroj izdanja 2Što se tiče sudbine generala Kvejla de Ljana, saznalo se da je saradnik genrala Franka zaista došao u sukob sa vladom, ali se isticalo da je taj sukob likvidiran.

General Kvejlo de Ljano zauzeće položaj ambasadora Španije, saznalo se pre 80 godina na današnji dan u listu Vreme.

Iz „Jednog časa razonode“ saznajemo da je knjiga koja je napisana u tamnici 1939. godine doživela bezbroj izdanja.

Pre 80 godina neverovatno interesovanje javnosti izazvala je knjiga Klarensa Hetria, koja je bila napisana u zatvoru.

U knjizi „Svetlost iz mraka“ koja govori o kolokvijalnom razvoju tretira se jedno jedino pitanje koje je oduvek najviše interesovalo Hetria.

Hetri je smatrao da bi svetski ekonomski problem i nacionalno rivalstvo bilo najpovoljnije rešeno ako bi se velike emigracione mase preselile iz prenaseljenih krajeva u naseljene predele sa vrlo plodnom zemljom.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Godine 1939. broj lista Pravda od 24. do 28. jula nije dostupan u digitalnoj arhivi Narodne biblioteke Srbije. 

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari