Ko će birati novog dekana Filološkog fakulteta? 1Foto: Stefana Savić

Ni posle ostavke doskorašnje v.d. dekana Filološkog fakulteta u Beogradu Ljiljane Marković ne smiruju se strasti na toj visokoškolskoj ustanovi.

Iako se činilo da je izborom nove v.d. uprave i raspisivanjem izbora za dekana na poslednjoj sednici Saveta Fakulteta stavljena tačka na pravno-proceduralne zavrzlame u kojima se fakultet već dugo nalazi, čini se da rešenje problema koje bi zadovoljilo sukobljene strane nije na pomolu.

Konkretan odgovor na pitanje da li će novog dekana birati aktuelni Savet (čiji deo nije izabran u skladu sa propisima) ili tome treba da prethode izbori za novi saziv tog tela, naš list nije dobio na Univerzitetu u Beogradu.

– Kao što Vam je poznato, Savet Filološkog fakulteta je izabrao v.d. dekanku i v.d. prodekane, raspisao konkurs za novog dekana i usvojio termin plan za sve korake u postupku izbora. Glavni zadatak dekanskog kolegijuma u v.d. statusu je da sprovede izbore za novu upravu. Nastavno-naučno veće će, nadam se, u što kraćem roku izabrati članove Etičke i Statutarne komisije, kao i drugih komisija i tela za koje su predloženi kandidati, uz puno poštovanje postojećih procedura. Nakon toga sledi usvajanje novog Statuta, u razumnom roku. Svi ovi postupci vraćaju fakultet u uobičajene radne tokove – poručila je za Danas rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović.

Međutim, iz mišljenja Odbora za statutarna pitanja koji je zaključio da članovi Saveta iz reda nastavnika nisu izabrani po propisima, nameće se nešto drugačiji redosled koraka – dekana bi trebalo da bira novi Savet, a ne aktuelni čiji legitimitet je sporan.

Naši pokušaji da nam neko od pravnika imenom i prezimenom kaže koji je zakonit put da Fakultet izađe iz krize ostali su uzaludni. S jedne strane, nezvanično nam je objašnjeno da sve što nije u skladu sa Statutom Univerziteta u Beogradu nije važeće, pa tako i izbor Saveta Filološkog fakulteta, kao i odluke tako nevaljano konstituisanog tela.

S druge strane, takođe nezvanično smo saznali da su dogovori o održavanju poslednje sednice Saveta Filološkog fakulteta i usaglašavanje dnevnog reda vođeni u Rektoratu, iz čega proizilazi da je dobijeno „zeleno svetlo“ uprave Univerziteta.

Da li su poslednje odluke Saveta legalne, da li se njima prevazilaze pravno-proceduralnu problemi i rad fakulteta vraća u zakonske okvire?

Da li će sadašnji Savet birati novu upravu ili će se držati redosleda koraka Statutarna komisija-Statut-izbor Saveta-izbor dekana ili ne?

Šta će se desiti ako se pomenuti pretkoraci ne završe do 1. oktobra, do kada treba da se izabere novi dekan? Ova pitanja smo pre nekoliko dana uputili predsednici Saveta Filološkog fakulteta Snežani Milinković i v.d. dekanki Anđelki Mitrović. Milinković nam je rekla da su sve ovo pitanja za v.d. upravu i sekretara Fakulteta, a od Mitrović nismo dobili odgovore do zaključenja ovog izdanja Danasa.

S druge strane, deo zaposlenih na Filološkom fakultetu koji su ukazivali na sporne poteze sada već bivše v.d. dekanke Ljiljane Marković, smatraju da su dešavanja na poslednjoj sednici Saveta Fakulteta i izbor Anđelke Mitrović za naslednicu Ljiljane Marković „šamar mukotrpnoj borbi koju veliki deo kolektiva već više od godinu dana vodi protiv protiv korupcije, nepotizma i kršenja procedura na ovom fakultetu“.

Imajući na umu da je opravdanost te borbe potvrđena nedvosmislenom odlukom Etičkog odbora Senata UB, koji je bivšoj v.d. dekanki izrekao meru javne opomene, ovakvom odlukom Savet se narugao i Univerzitetu, smatra profesor Filološkog fakulteta Jovan Čudomirović.

– Na sednici Saveta trebalo je pročitati javnu opomenu izrečenu Ljiljani Marković, a predsednica Saveta Snežana Milinković ne samo da je to izbegla nego je ponavljala da Savet Ljiljani Marković treba da se zahvali. Ako znamo da je Univerzitet, to jest njegov Odbor za statutarna pitanja još 30. aprila zauzeo stav da je Savet Filološkog fakulteta biran protivno Statutu Univerziteta, onda uopšte ne čudi što većina u tom Savetu ne haje za odluke univerzitetskih tela, dok Ljiljani Marković iskazuje zahvalnost. Većina u Savetu očigledno smatra da je na Fakultetu i dosad sve bilo u redu i da tim putem treba nastaviti – smatra Čudomirović.

On napominje da iz odluke Odbora za statutarna pitanja proizlazi da predstavnici nastavnog osoblja u Savetu moraju biti birani ponovo, primenom odgovarajućih odredaba Statuta Univerziteta, kako bi Fakultet najzad dobio legalan Savet, te da nema opravdanja za to što ti izbori posle gotovo četiri meseca još uvek nisu obavljeni.

Snežana Milinković nije želela da komentariše iznete navode.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari