Ko su bili "mufte putnici" u Beogradu? 1Foto: Nataša Matović/Univerzitetska biblioteka

Čak 2,8 miliona “mufte putnika” je bilo u Beogradu pre 80 godina. To je bio izraz za građane koji su se ”švercovali” u beogradskim tramvajima.

Neplaćanje karte u gradskom prevozu datira još od pre Drugog svetskog rata, ako je sudeći po novinaru lista Vreme. U tekstu od pre tačno osam decenija, piše se kako Beograd ima veliki probrem jer se mnogo brzo razvija.

Ko su bili "mufte putnici" u Beogradu? 2

 

“Od rata na ovamo Beograd se razvijao najintezivnije nego i jedan drugi grad na svetu”, piše po malo samouvereno reporter Vremena. “I da bi se mnogobrojne hiljade stanovnika njegovih predgrađa mogle transportovati u centar od koga žive, opština je morala da postavi nove tramvajske šine i intenzivira i proširi javni saobraćaj”.

Ko su bili "mufte putnici" u Beogradu? 3

Ipak, kao posledica toga su se javili – “mufte putnici”, koji su za godinu dana oštetili gradski budžet za čak 3,4 miliona dinara.

“Kondukteri pričaju: uđe ti on sam samcijat i neće da plati. Gledaš ga kako se vozi za badava, a on tebe kao da je zakupio ceo tramvaj”, opisuje priču konduktera novinar. “Trikova ima bezbroj. Ulaze u (tramvajska) kola kada ne gledamo, sedaju na mesta putnika koji su već kupili kartu, i to sa toliko spretnosti da ih ne možeš razlikovati od putnika koji se linijom vozi od početne stanice”.

U opisu teksta ovi putnici se još nazivaju i opštinski neprijatelji.

Novine pre 80 godina još uvode i naučnu stranu u kojoj se piše o tome kako će 1.100 balona čuvati London od vazdušnih napada. Na naučnoj strani su se novinari bavili i temom ishrane, a donose podatak da se tada oko 300 miliona ljudi svakodnevno hranilo mesom. Reporteri su pisali i o mogućim verzijama propasti planete, ali se ne daje konkretan scenario.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda piše o dve godine rata u Španiji u tom trenutku, a novinar zaključuje da se iz ovog rata može svašta zaključiti o tadašnjoj avijaciji.

Ko su bili "mufte putnici" u Beogradu? 4

Ispostavlja se da, iako je i tada uticaj tehnike bio presudan, ljudski kadar je u ratu imao još veću ulogu. Na 1.000 stanovnika, mogao se naći jedan ratni pilot, koji je, kako piše Vreme, bio glavna stavka u napadu.

“Veruje se da u narednom ratu uticaj avijacije neće biti presudan”, zaključuje ratni reporter, koji piše za list.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari