
Podsećaju da su ovu novinu početkom godine najavili ministar unutrašnjih poslova i direktor policije i naglašavaju da njihovo postavljanje nije transparentno.
„Imajući u vidu koliko su ove tehnologije intruzivne po privatnost građana, SHARE Fondacija pokušava da sazna više informacija o ovim kamerama, njihovoj lokaciji, nabavci, mogućnostima, kao i sve drugo od značaja za javnost. MUP uporno odbija da transparentno objavi informacije o kamerama, čak i kada je kompanija Huawei na zvaničnom sajtu objavila studiju slučaja Srbije, koja je potvrdila da su kamere već postavljene u Beogradu. Studija je uklonjena nakon objave SHARE Fondacije o ovoj temi. Nastavićemo da tražimo informacije i obaveštavamo javnost o kamerama, iako MUP odbija da pruži uvid u informacije koja se tiču kamera i saradnje Srbije sa kompanijom Huawei i Vladom Kine, ugrožavajući ostvarivanje prava na pristup službenim dokumentima“, navode iz SHARE Fondacije.
Iz ove fondacije ističu da žele da istraže šta građani misle o kamerama za nadzor, da li se zbog njih osećaju sigurnije i šta su njihove najveće brige, imajući u vidu tendencije ka uvećanju aparata video-nadzora, koji pritom nije uređen Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti.
Zato su pozvali građane da popune kratku anketu o video-nadzoru koja se može naći na sledećem linku.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Kamere za badzor su dokaz na sudu i građani se osećaju sigirnijr i više ne obraćaju pažnju na njih. Kamera se plaše samo oni koji muljaju nešto ili rade kažnjiva dela.
Pepe, ne znam da li si bot ili samo veoma neobavesten covek, ali komentar ti je banalan. Kada vec koristis internet upotrebi ga i da se informises. Kamere nisu po sebi problem vec nedostatak transparentnosti i regulative. Sta se snima, koliko i gde se cuvaju podaci i najvaznije ko i pod kojim uslovima ima pristup podacima? Vlast kopira model Kine, tamo su ljudska prava, slobode i privatnost na poslednjem mestu, dok je kontrola na prvom. Da ne ulazim u pricu gde mi zivimo, kod nas se zakoni postuju kad kome odgovara…
Ne verujem tim kamerama uopste, sve dok se ne saopsti zasto su kamere (bile) iskljucene na mestima poput onog gde je ubijen Oliver Ivanovic (a da nikad nije saopsteno da li je neko za to odgovarao i ko je bio odgovoran). Pre par godina je objavljeno da je u Novom Sadu BIA trazila i dobila pristup tim kamerama u javnom preduzecu Infostan, a preko svog dousnika kojeg su tamo zaposlili a pre toga radio u BIA-i. Koji cirkusanti.
Radi se o stvarno savremenoj tehnologiji, Hjuavaj je razvio možda najnapredniji sistem za snimanje i praćenje, to je sam vrh tehnologije. Na neki uvrnuti način treba da se osećamo počastvovani što jedna takva tehnologija dolazi kod nas. Ali problem je naravno zluoptreba, mi smo naraod koji veruje u teorije zavere, a nepoverenje je dobro utemeljeno i u našoj istoriji, tako da je zabrinutost na mestu. Ali ako se iskuljučivo deluje protiv kriminala i terorista onda je OK.