Kraj čehoslovačke demokratije pre 80 godina 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Dan nakon što je vlast u Čehoslovačkoj, pod pritiskom Engleske i Francuske, donela odluku da preda deo teritorije u kojoj su nastanjeni Sudetski Nemci, Vreme 23. septembra 1938. na naslovnoj strani piše o padu Vlade i nastavku velikih demonstracija u Pragu.

„Vlada generala Sirovog“, „Pola miliona ljudi demonstriralo ulicama Praga“, „Kraj čehoslovačke demokratije“ ređaju se jedan ispod drugog naslovi na prvoj strani Vremena.

Kraj čehoslovačke demokratije pre 80 godina 2„Danas je svakome jasno da ovo pretstavlja kraj čehoslovačke demokratije. Opšte je raspoloženje da treba poći novim putem. Masa instiktivno želi jednu vladu jake ruke“, piše stalni dopisnik Vremena iz Praga.

Na naslovnoj strani Vreme piše kako nemačke trupe kreću ka čehoslovačkoj granici, ali i donosi foto vest o tome kako „I Jevreji beže…“.

U isto vreme, o čemu ovaj list piše na trećoj strani, iz Godesberga stiže vest o prvom razgovoru Hitlera i Čembrlena.

„Atmosfera u kojoj se vode pregovori između g. Hitlera i g. Čembrlena izgleda je optimistička i zapaža se izvesno olakšanje posle prihvatanja uslova u Pragu. U današnje razgovore ulaže se velika nada. Priznaje se, da su teškoće velike ali da s druge strane postoji mogućnost da se one premoste, jer postoji dobra volja na obema stranama“, ističe Vreme.

Lik dana 23. septembra bio je Jan Sirovi, novi predsednik čehoslovačke vlade. Vreme piše kako je Prvi svetski rat Sirovi dočekao kao privatni činovnik i da se tokom 1915. u više navrata istakao u borbama na nemačkom frontu. Dve godine posle toga, piše Vreme, učestvovao je u bici na Zborovu gde je kao komandir teško ranjen te je izgubio desno oko.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Izdanje lista Pravda od 23. septembra 1938. godine nije dostupno u digitalnim arhivama.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari