Kraljevo: Rasprava o budžetu uz troje zaintresovanih građana 1Foto:Z.Nikolić

U Skupštini grada u Kraljevu danas je održana plenarna javna rasprava o budžetu grada za 2019 godinu.

Tužno je bilo biti danas u Skupštinskoj sali jer je ta slika prazne sale, dobar pokazatelj stanja u kome smo danas kao društvo, na kraju 2018 godine, 29 godina od uvođenja višestranačja i 19 godina od takozvanih, demokratskih promena.

Gradonačelnik dr. Predrag Terzić i njegovi saradnici imali su prilke da o najznačajnijem ekonomskom i političkom aktu grada Budžetu grada Kraljeva za 2019 godinu, razgovaraju sa troje zainteresovanih građana.

Iz dostupnih informacija nam je jasno da takve rasprave do danas, nije bilo ni u okviru političkih stranaka koje imaju svoje odborničke grupe u Skupštini grada.

Priliku da iznesu svoje viđenje o tome kako treba voditi grad predlažući sopstveno viđenje raspolaganja javnim prihodima grada propustile su i one vanparlamentarne političke stranke koje postoje u gradu na Ibru.

Nažalost ni udruženja građana se nisu pretrgla u želji da ukažu na to kao treba koristiti javne prihode lokalne samouprave u funkciji ostvarivanja onih ciljeva koji doprinose poboljšanju kvaliteta života.

I interes medija da prate najavljenu javnu raspravu je izostao u potpunosti. Apatija na svim nivoima.

Stoga su i pitanja koja se logično nameću : Možemo li se i na osnovu čega nadati da će nam biti bolje?

Na koga smo to preneli svoja prava svoj suverenitet da odlučuje o bitnim stvarima vezanim za naše živote?

Osećaju li naši izabrani predstavnici, posebno oni iz vladajuće većine u gradskom parlamentu, iole odgovornosti za stanje u kome jesmo ili su i oni anastezirani besomučnom i neprestanom propagandom koja se često kosi sa elementarnom logikom ?

Imamo li pravo na nadu ako nismo u stanju da se trgnemo iz letargije koja nas je zahvatila ?

Zar nas recimo, na aktivizam ne može pokrenuti ni spoznaja da svojim (ne) činjenjem uništavamao i ono malo resursa životne sredine?

Zašto ćutimo i ne činimo ništa i zbog i danas iznetog podatka da imamo 105 dana u godini kada su u Kraljevu koncentracije visokrizičnih PM 10 čestica u vazduhu iznad dozvoljenog nivoa.

Danas, kada je budžetom za 2019 godinu na budžetskim pozicijama u okviru Programa zaštite životne sredine od planiranih 136.402.000dinara ili 3,5% ukupnih rashoda budžeta za programske aktivnosti upravljanje zaštitom životne sredine praćenje kvaliteta elemenata životne sredine i zaštita prirode planirano 0 (nula) dinara.

Tako je manje više stanje i kod ostalih budžetskih pozicija.

Netransparentnost Budžeta za 2019 uzrokovana neadekvatnom primenom predviđenih i propisanih metoda pri izradi Budžeta možda se po najbolje ogleda i u danas izostalom odgovoru da se objasni čemu će poslužiti planiranih 153.003.000 dinara na funkcionalnoj klasi 540 konsolidovanih rashoda budžeta nazvanoj zaštita biljnog sveta!?

Možemo li i trebamo li da predpostavljamo da je to zbir sredstava namenjenih za održavanje javnih i parkovskih površina i/ili još neka ne transparentna subvencija javno komunalnom preduzeću „Čistoća“ pored onih, već planiranih, 115.000.000 dinara za subvencije javnim nefinasijskim preduzećima i organizacijama?

Zar je bilo teško to kao i poziciju Energetski menadžment, za koju je planirano 115.346.135 dinara, u okviru Programa Energetska efikasnost iskazati struktuirano u skladu sa ciljevima i suštinom programskog budžetiranja koja podrazumeva jasno iskazivanje svrhe rashoda, povezivanje budžetskih rashoda sa planiranim kratkoročnim i srednjoročnim ciljevima koji se žele ostvariti?

Pred odborničkim gupama u Skupštini grada Kraljeva je je još nekoliko dana da razmisle o budžetu a građanima kao i uvek ostaje nada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari