Kraljica Marija stigla na sahranu Kraljici Mariji 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

U nedeljnom izdanju Vreme 24. jula 1938. godine na naslovnoj strani najviše prostora posvećuje dolasku NJ. V. Kraljice Marije na sahranu rumunskoj Kraljici Mariji.

List piše kako je Kraljica Marija u Bukurešt stigla direktno iz Londona preko Mađarske i da su istim vozom sa jugoslovenskom kraljicom stigli i Vojvoda i Vojvotkinja od Kenta, kao i princ Fridrih Hoencolern, Vojvoda i Vojvotkinja od Majningena, kao i princeza Hoenloe sa kćerkom.

Kraljica Marija stigla na sahranu Kraljici Mariji 2Vreme na naslovnoj najavljuje i najbolje tekstove toga dana, između ostalog, priču o prvom gangsteru na svetu, tekst o tome kako su „Španjolci pre 400 godina osvojili Herceg Novi“, ali i o matematičkoj mreži koja treba da spasi čovečanstvo. Deo naslovnice posvećen je i godišnjem pomenu patrijarhu Varnavi.

Jedna od glavnih priča toga dana bila je reportaža „Ljudi koji žive od gladi i žeđi“, o beogradskim džokejima, sa kojima je novinarka Vera Stefanović pričala na trkalištu kod Careve ćuprije. U razgovoru sa jednim od najpoznatijih džokeja tog vremena g. Popovićem autorka otkriva čitaocima šta znači biti džokej i koliko je to ponekad teško.

– Propisana težina kreće se od 52 do 55 kilograma, a čovek je odrastao i organizam traži hrane. Zato nije redak slučaj da džokej teško oboli od nedovoljne ishrane i slaborkvnosti, koja je redovna posledica – piše Vreme.

Kako bi se spremili za trku i smršali što više – priča Popović – džokeji odlaze redovno u parna kupatila i tamo sate provode. Dešava se, kako je rekao, da tako skinu za dan i do tri po kilograma. Međutim, g. Popoviću se desilo da je jednom kada je izašao iz vojske sa 79 kilograma za devet dana skinuo čak 20 kilograma.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Kraljica Marija stigla na sahranu Kraljici Mariji 3List Pravda se i pet dana od posete engleskog kralja Džordža Francuskoj i dalje opširno bavi time na naslovnoj strani. Još jednom Pravda ističe kako je to „najveći i najvažniji događaj u poratnoj Evropi“, a izveštaj iz Pariza naslovljen „Potpun i apsolutni sporazum Engleske i Francuske koji prevazilazi sva nadanja i sve želje koji pretstavlja najsolidniji faktor mira dozvoljava sada da se očekuju bolji dani u Evropi“.

Pravda u nedeljnom izdanju prenosi i pisanje engleske štampe, koja nagađa kako bi Engleska i Nemačka mogle da dođu do rešenja o sudetskom pitanju, ali i o njihovim nadanjima da je međunarodna zategnutost popustila.

Prva domaća vest je tek na petoj strani i odnosi se na posetu „pretsednika“ Vlade Milana Stojadinovića Jadranu. Pravda piše da je sa svojom pratnjom Stojadinović prethodnog dana do dva i po časa popodne posetio „sva mesta na turističkom putu od Sušaka do Novog“.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari