Ljubitelj radija koji je pokušao da prkosi zakonu 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Poluzvanična nemačka agencija prenela je da je „danas“ na sastanku između Hitlera i Fostera donesena odluka da se Dancig prisjedini Rajhu, saznajemo sa naslovne strane lista Vreme 19. jula 1939. godine.

Poluzvanična nemačka agencija, kako prenosi Vreme, pod nazivom “Trans-Ocean” prenela je da na sastanku između Hitlera i Fostera, danciškog gaulajtera nacionalističke stranke, u Berhtesgadenu donesena odluka da se Dancig prisjedini Rajhu, bez obzira na to kakav je stav Poljske i Engleske po tom pitanju.

U pokušaju da se dobiju izvesna obaveštenja vezano za ovu vest u poljskim poluzvaničnim krugovima pristigao je odgovor da ta vest još nije potvrđena.

U Varšavi se jedino saopštava da se u Dancigu i dalje vrše izvesne pripreme.

Iz “Jednog časa razonode” saznajemo da je jedan ljubitelj radia i muzike pokušao da prkosi zakonu i nastavi da pušta zvučnike da “urlaju” celoga dana i noći, bez prestanka.

Kako saznajemo, ovaj “manijak” je u svome stanu imao preko sto radio prijemnika i preko tih aparata primao je jednovremeno sve stanice sveta.

U mnogim pokušajima da ga spreči okolina je pokušala prvo da mu preko policije makar noću zabrani puštanje muzike, međutim, švedski zakoni nisu ništa predvideli za taj slučaj. Tek u poslednjoj presudi spor je rešen ali ovaj put u korist noćnog mira.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Sa naslovne strane lista Pravda saznajemo da je preko 100.000 kineskih vojnika prešlo Žutu Reku i zaustavilo nadiranje Japanaca

Ovaj događaj se desio u cilju da se zaustavi zaokruživanje kineskih trupa od strane Japanaca u brdima Tatunga.

Između kineskih i japanskih trupa vodila se žestoka borba, a Kinezi tvrde da su imali uspeha u zadržavanju japanskih navala, prenosi Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari