Mihajlović: Tri ćilima iz Srbije biće kandidovana za Uneskovu listu svetske kulturne baštine 1Foto: Milja Gogić

U Srpskom salonu zgrade Vlade Srbije, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstvo kulture i informisanja i NALED 
predstavili su rezultate zajedničkih aktivnosti na očuvanju kulturnog nasleđa kao pokretača lokalne ekonomije i najavili dalje planove u ovoj oblasti.

Predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović tim povodom je izjavila da Srbija radi na tome da pirotski, staparski i sjeničko-pešterski ćilim budu stavljeni na Uneskovu listu svetske kulturne baštine.

„Uputili smo inicijativu Etnografskom muzeju u Beogradu da zaštitimo tri ćilima iz Srbije, pirotski, staparski i sjeničko-pešterski, na Uneskovoj listi kuluturne baštine. Tu inicijativu uputili su Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost, NALED, ambasador Nemačke i ambasadorka Kanade”,rekla je Mihajlovićeva novinarima u Vladi Srbije.

Mihajlovićeva je dodala da su pirotski, staparski i sjeničko-pešterski ćilim upisani u Nacionalni registar kulturne baštine Srbije, što je preduslov da bi bili na Uneskovoj listi.

Okupljenima su se danas na skupu obratili pored potpredsednice Vlade Republike Srbije  Zorane Mihajlović i ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević, predsednica SKGO i gradonačelnica Sombora Dušanska Golubović i izvršna direktorka NALED-aVioleta Jovanović. U ime Grada Pirota, konferenciji je prisustvovala Milica Golubovic, pomoćnica gradonacelnika. Grad Pirot se godinama zalaže i radi na očuvanju tradicije. Tkačka kolonija koja se već tradicionalno organizuje u Pirotu jedna je od medjunarodno prepoznatih aktivnosti Pirota u ovoj oblasti, saopšteno je iz Gradske uprave.

Mihajlović: Tri ćilima iz Srbije biće kandidovana za Uneskovu listu svetske kulturne baštine 2
Foto: Gradska uprava Pirota

Kako se navodi, godinu za nama obeležili su značajni pomaci u realizaciji inicijative „1.000 žena“ u okviru koje su žene iz ruralnih područja angažovane na izradi tradicionalnih rukotvorina kao protokolarnih poklona. Potpisano je zajedničko uputstvo dva ministarstva kojim se osigurava poštovanje prostornih i urbanističkih planova uz očuvanje kulturnog i istorijskog nasleđa i raspisan konkurs „Gradovi u fokusu“ namenjen revitalizaciji infrastrukture u oblasti kulture.

Na danasnjoj konferenciji predstavljeni su planovi za uvođenje instituta čuvara tradicije na lokalu („živi čuvari baštine“) i priprema nominacije za stavljanje ćilima iz Srbije na listu UNESCO, a takodje je prezentovana i nova postavka rukotvorina u Srpskom salonu, koji zajedno sa Vojvođanskim salonom u zgradi Pokrajinske vlade predstavlja jedinstveno mesto za prijem stranih delegacija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari