Koliko će dugo vlasnik kompanije Delta holding Miroslav Mišković i njegov sin Marko ostati u pritvoru, zavisiće od dužine saslušanja pred specijalnim tužiocem i odluke sudije Specijalnog suda. Pripadnici Radne grupe Uprave kriminalističke policije (UKP) Srbije priveli su Miškoviće juče rano ujutru iz porodične kuće, a informacije o držanju privedenih su različite. Dok predstavnici države tvrde da je Miroslav Mišković uputio pretnje vicepremijeru Aleksandru Vučiću, dotle advokati Delta holdinga to demantuju. Prema informacijama iz MUP-a, koje su potvrdili direktor Milorad Veljović i načelnik UKP Rodoljub Milović, Mišković je rekao da neće u pritvor i da Vučić „sigurno neće dočekati“ gostovanje na Radio-televiziji Srbije.

– Iz policije su mi preneli šta je gospodin Mišković, valjda u besu, govorio. O tome ne razmišljam. Teško trpim i ovo obezbeđenje, tako da me to previše ne zanima. Mnogo mi je važnije da u Srbiji ne postoje zaštićeni i nedodirljivi i da je država jača od svakog ponaosob, izjavio je Vučić novinarima u Vladi, ubrzo po hapšenju.

– Ne bih ulazio u to šta je Mišković rekao… Ali ako je to izjavio, a operativci kažu da je bilo nešto u tom kontekstu, to je praktično potvrda nekih saznanja kriminalističke policije da zaista jeste ugrožena bezbednost potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića, oglasio se i šef UKP Rodoljub Milović.

S druge strane, pravni zastupnik Delte Nenad Popović naveo je da je Miškovićeva izjava glasila – „Aleksandar Vučić ne može večeras da izađe na RTS ako me prethodno ne uhapsi“.

– To je konstatacija o atmosferi stvorenoj u javnosti, bez elemenata ikakve pretnje, a posebno bez ugrožavanja bezbednosti potpredsednika Vlade, navodi se u Popovićevom pisanom saopštenju. Dodaje se i da je Mišković prinudno odveden u policiju, bez uručivanja poziva pre toga i da je tom prilikom sarađivao sa nadležnim organima kao i prethodnih dana.

Kompanija Delta holding saopštila je da nastavlja redovno poslovanje, te da je rukovođenje preuzeo Bord direktora. Takođe se konstatuje da se u delu javnosti „već duže vreme vodi organizovana kampanja protiv naše kompanije“, i podseća da Delta „posluje već 22 godine i da za sve to vreme nije bila predmet ni prekršajnog, a posebno ne nekog težeg postupka“.

Vlasnik Delte Miroslav Mišković, njegov sin Marko kao vlasnik Mera investment funda, Milo Đurašković, vlasnik Nibens grupe, Šer korporacije i PZP Niš, kao i još osam osoba uhapšeni su zbog sumnje da su zloupotrebom službenog položaja izvlačili finansijska sredstva i imovinu u iznosu od oko 30 miliona evra iz privatizovanih putarskih preduzeća. Miškoviće je još dok su bili u policiji posetio advokat Zdenko Tomanović, a Đuraškovića, njegov branilac Zoran Ateljević. U policiji su proveli nekoliko sati, pre nego što su odvedeni u Specijalni sudu u Ustaničkoj ulici, a saslušanje je počelo oko 14 sati.

– Odbrana će se protiviti predlogu za određivanje pritvora ako ga bude – rekao je Ateljević.

Pre nego što bude odlučeno o pritvoru i pokretanju istrage – policijsko zadržavanje je najduže 48 sati – svi privedeni, u prisustvu advokata, izneće odbranu pred specijalnim tužiocem. Privedeni su još Milutin Gašević i Zorana Mihailović, bivši direktori PZP Niš, Rista Ristić, direktor Šer korporacije, Dejan Jevtić, predsednik Skupštine akcionara PZP Niš, Zoran Kaitović, akcionar PZP Niš, Predrag Filipović, direktor Delta brokera, i Rašo Zdravko, procenitelj Konzita. Tužilac, posle saslušanja, koje zbog broja osumnjičenih ne može da se obavi brzo, može da predloži određivanje pritvora i sprovođenje istrage, a odluku o tome doneće sudija Specijalnog suda.

Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević izjavio je da je akcija hapšenja nastavak postupka koji je započeo pre više od godinu i po dana istragom o privatizaciji kruševačke fabrike FAM koja je u vlasništvu Nibens grupe. On je pročitao novinarima navode iz krivične prijave UKP protiv Miškovića i ostalih.

U zavisnosti od daljeg toka događaja – da li će biti pokrenut i sudski proces i sa kojom optužnicom – Miškoviću preti višegodišnja kazna zatvora, ali i mogući postupak za privremeno zamrzavanje dela imovine. Ako bi optužnica imala kvalifikaciju zloupotreba službenog položaja, zaprećena kazna je pet godina zatvora.

Miroslav Mišković je u prethodnih nedelju dana dva puta proveo po četiri sata u UKP na informativnom razgovoru, prvi put o vlasništvu nad zemljom u Bloku 53 u Novom Beogradu, u sklopu preduzeća Delreal, a drugi put zbog poslovanja sa Milom Đuraškovićem. Na razgovoru je bio i Marko Mišković, koji je u nedelju vraćen sa beogradskog aerodroma, odakle je nameravao da odleti privatnim avionom u London, gde poseduje kuću. Đurašković je takođe saslušan u policiji i tada je izjavio da neće biti svedok saradnik u eventualnom postupku protiv Miškovića.

Šta sadrži krivična prijava

– Miroslav i Marko Mišković i Milo Đurašković u periodu od 2005. do kraja 2010, kao suvlasnici u privatizovanom PZP Niš, a preko njega i suvlasnici više drugih preduzeća za puteve, neosnovano su iz tih preduzeća izvukli novac i imovinu vrednu oko 30 miliona evra.

– Marku Miškoviću pripalo od je 17 do 19 miliona evra, Milu Đuraškoviću 10 miliona evra, a preduzeću Hemslejd 1,2 miliona evra.

– Mišković i Đurašković zajednički posao započeli su 2005. kupovinom PZP Beograd za 23 miliona evra, što je platila kompanija Hemslejd Miroslava Miškovića.

– Tokom 2006. u vlasništvo PZP Niš ušla je i of-šor kompanija Mera invest sa Holandskih Antila, u vlasništvu Marka Miškovića, koja je uložila u dokapitalizaciju PZP Niš devet miliona evra i time stekla oko 48 odsto akcija tog preduzeća.

– Novac koji je uplatila ova of-šor kompanija iskorišćen je za vraćanje kredita Hemslejdu, pa je novac ostao u kompanijama pod kontrolom porodice Mišković.

– Prilikom izlaska Miškovića iz posla sa putarskim preduzećima 2008, pre ugovorenog roka vraćen je kredit Hemslejdu pozajmicama i to od preduzeća koja su bila u postupku privatizacije i iz kredita.

– Potom je Mera invest prodala akcije PZP Niš Nibens korporaciji, čiji je jedini vlasnik Milo Đurašković, a prethodno je gotovo tri puta uvećana njihova vrednost. To je učinjeno unapred dogovorenom prodajom na berzi samo 37 akcija PZP Niš vrednih 325.000 dinara.

– Akcije je prodao Milo Đurašković, a kupio Zoran Kaitović, što je poslužilo da se na osnovu zanemarljive trgovine po broju akcija i njihovoj vrednosti na zahtev Delta brokera izvrši procena pojedinačne vrednosti akcija na 110 evra.

– Prodajom akcija PZP Niš po ovako neosnovano uvećanoj vrednosti, Mera invest je ostvarila prihod od 25 miliona evra i stekla poslovnu zgradu u Takovskoj broj 6, korisne površine veće od 3.500 kvadratnih metara.

– Ukupna zarada firme Mera invest i Marka Miškovića iz tog posla iznosi 1,5 milijardi dinara.

– Nibens korporacija je za kupovinu akcija obezbedila kredit od 25 miliona evra, za čiju su otplatu solidarno jemčila putarska preduzeća koja se sada nalaze u stečaju ili za koje su raskinuti ugovori o privatizaciji.

Poslovni uspon

Miroslav Mišković, po stranim procenama, poseduje bogatstvo od oko 1,5 milijardi evra. Kao ekonomista, u vreme socijalizma radio je u Jugobanci, bio direktor kruševačke Župe i potpredsednik vlade u vreme dolaska Slobodana Miloševića na vlast. U Miloševićev stan na Vračaru u Beogradu navodno se i uselio, pošto je početkom devedesetih ušao u privatni biznis osnivajući firmu Delta M. Delta i ćerke-firme, kao i of-šor kompanija na Kipru – Hemslejd, bili su u vreme sankcija SR Jugoslaviji glavni uvoznici brendirane, ali i druge robe. Nije dokazan niti procesuiran navodni šverc cigareta, u saradnji sa Miloševićevim sinom Markom. Delta je bila zastupnik Fijata, Lančije, Alfa Romea, Nivee… Mišković je osnovao Delta banku i osiguravajuće društvo, koje je kasnije prodato italijanskim partnerima za oko 277 miliona evra. Najveći poslovni uspon sledi nakon 2002. – za četiri godine Mišković je kupio Pekabetu, Sunce, C-market, Juhor, PZP Beograd, Autokomandu, Podunavlje, Bazar, Seme, Obuću, poljoprivredna dobra Napredak, Jedinstvo, Sombor, niz drugih firmi, a u Vojvodini je postao vlasnik ili zakupac više desetina hiljada hektara zemlje. Posle pada Miloševića sa vlasti 2000. Delta je platila 3,4 miliona maraka poreza na ekstraprofit. U aprilu 2001. Miškovića su kidnapovali pripadnici zemunskog kriminalnog klana i držali ga 16 sati, nakon čega je na anoniman račun u švajcarskoj banci preko Narodne banke Jugoslavije, isplaćeno sedam miliona maraka.

Veljović: Pojačali smo obezbeđenje Vučiću

Milorad Veljović, direktor policije, potvrdio je da je Aleksandru Vučiću, koga inače kao ministra odbrane čuvaju vojni specijalci iz jedinice Kobre, pojačano i policijsko obezbeđenje. „Srbiju nije, niti će moći niko da pobedi, pa neće ni Miroslav Mišković“, napisao je Vučić na Fejsbuku. Uz ogradu da neće komentarisati rad pravosuđa, Vučić je u Vladi izjavio i da „tužilaštvo može da bude zadovoljno“ radom policije, te da se nastavlja istraga sa liste spornih privatizacija EU u slučajevima Delreala i C marketa, vezanih za Miroslava Miškovića.

Ugovore kontrolisala Agencija za privatizaciju

Iako Tužilaštvo ispituje način na koji su Miroslav i Marko Mišković isisavali kapital iz putarskih preduzeća u kojima su jedno vreme bili vlasnici, za sada nema najava da bi istragom mogla da bude obuhvaćena i Agencija za privatizaciju, koja je vršila kontrolu realizacije kupoprodajnih ugovora. Kada su pre više od godinu dana, povodom hapšenja Mila Đuraškovića, te transakcije (bez pominjanja uloge Miškovića) izbile u prvi plan, Agencija je tvrdila da su kontrole bile redovne, poslovanje uredno i da nema potvrda za optužbe radnika iz tih firmi koji su ukazivali na prelivanje kapitala iz jedne u drugu firmu. Agencija je čak jedno vreme zajedno sa bankama poveriocima, bila uključena u pokušaj spašavanja Nibens grupe. Ipak, kupoprodajni ugovor sa Partizanskim putom, koji je bio u vlasništvu Đuraškovića, ali ne i u sistemu Nibensa, je raskinut, a zbog isprepletanog vlasništva to je povuklo i poništavanje privatizacije u PZP Beograd i Bačka put, koja su još bila u sistemu kontrole. Preduzeća iz Kragujevca, Vranja i Niša završila su u stečaju. Bez posla je ostalo 5.000 radnika, a Srbija više nema nekada respektabilne firme za održavanje puteva.

REAGOVANJA

Peter Stano, portparol komesara EU Štefana Filea, izjavio je juče da su „ohrabreni potezima Vlade Srbije u borbi protiv korupcije“. „Ne ulazeći u detalje konkretnog slučaja, naš stav je da je borba protiv korupcije jedan od glavnih izazova sa kojima se Srbija suočava. EK veoma pažljivo prati poteze Beograda. U suzbijanju korupcije važno je imati dosledan, sveobuhvatan i neselektivni pristup. Očekujemo da najavljeni Akcioni plan i Strategija što pre stupe na snagu,“ rekao je Stano.

Nebojša Stefanović, predsednik parlamenta i poslanik SNS: Poslanička grupa SNS zahteva od nadležnih državnih organa da obezbede sigurnost potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića i svih koji učestvuju u borbi protiv kriminala i korupcije, jer pretnje nisu usmerene samo na njih već i na državu i sistem.

Velimir Ilić, ministar građevinarstva, u vreme privatizacije putarskih firmi, sada ministar saobraćaja: Sećate se moje izjave – Miškoviću, prikoči, ne sme to tako da se uradi. Zbog toga sam bio napadnut u medijima, kritikovan i imao sam mnogo problema zbog izjave da se zaustavi takva prodaja.

Đorđe Milićević, poslanik SPS: Privođenje Miškovića ne može da uzdrma vladajuću koaliciju. Većina će postojati sve dok njene članice budu na zajedničkom putu oko realizacije proklamovanih načela.

Zoran Ostojić, poslanik LDP: Nije dobro što se borba protiv korupcije vodi kao politička kampanja, a dokaz za to je što tabloidi znaju više i pre nego tužilac.

Petar Petković, portparol DSS: Ovo je prelomni trenutak u borbi protiv korupcije. Očigledno da je bila potrebna politička volja i hrabrost da se udari u sam vrh korupcije.

Vuk Drašković, lider SPO: Te pretnje moraju biti predmet nove i hitne istrage, jer je pretnja terorom opasnija od učešća u spornim privatizacijama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari