Zabrinutost je sve veća usled buđenja novih istočno-zapadnih tenzija, nakon što je Rusija obelodanila povećanje ulaganja u vojni sektor, kao odgovor na odluku SAD da deo svog kontroverznog sistema za raketnu odbranu izgrade u zemljama istočne Evrope.
Ministar odbrane Rusije Sergej Ivanov otkrio je ambiciozan plan za ulaganja u novu generaciju interkontinentalnih balističkih raketa, nuklearne podmornice i flotu nosača aviona.

Zabrinutost je sve veća usled buđenja novih istočno-zapadnih tenzija, nakon što je Rusija obelodanila povećanje ulaganja u vojni sektor, kao odgovor na odluku SAD da deo svog kontroverznog sistema za raketnu odbranu izgrade u zemljama istočne Evrope.
Ministar odbrane Rusije Sergej Ivanov otkrio je ambiciozan plan za ulaganja u novu generaciju interkontinentalnih balističkih raketa, nuklearne podmornice i flotu nosača aviona. Moskva, takođe, planira da poboljša svoj raniji radarski sistem za upozorenja. U ovaj ozbiljan remont ruske vojne infrastrukture biće uloženo 189 milijardi američkih dolara, a Ivanov je dodao da Rusija želi da razvije borbenu gotovost sovjetske vojske. Velika finansijska ulaganja dolaze u trenutku sve jačeg zahlađenja odnosa Moskve i Vašingtona. Ruski predsednik Vladimir Putin je pobesneo nakon što je Bušova administracija objavila svoj plan da u Poljskoj i Češkoj izgradi odbrambeni raketni sistem. Američki zvaničnici objašnjavaju da će taj sistem služiti za obaranje eventualnih dalekosežnih raketa, koje bi mogle ispaliti Iran i Severna Koreja. Ali, Putin je odbacio to objašnjenje kao smešno, dodajući da je jasno, da je stvarna meta raketnog štita ustvari Rusija i njen ogroman nuklearni arsenal.
Analitičari su objasnili da je Moskva zabrinuta jer smatra da bi odbrambeni štit u Istočnoj Evropi mogao da se pretvori u Trojanskog konja. „Ovo iritira Rusiju,“ rekao je Jevgeni Miašnikov, naučnik iz Centra za kontrolu naoružanja u Moskvi. „Nakon pada Sovjetskog saveza, u zemljama bivšeg Varšavskog bloka stvoren je vakum. SAD su se radi probe uvukle u taj vakum, i sada grade infrastrukturu koji bi mogla ugroziti Rusiju. Sistem Bušove administracije nije opravdan. Iran još uvek nije raketno osposobljen za napad na SAD. Najlogičnije mesto za izgradnju raketnog odbrambenog sistema bilo bi u Turskoj, ili samoj Rusiji,“ objašnjavaju analitičari.
Tokom 2002, Putin i Buš su potpisali ugovor koji obe strane obavezuje da ukinu strateško nuklearno oružje za dve trećine do 2012. Ali, od tada su se veze SAD i Rusije pogoršale, usled neslaganja povodom pitanja Irana i drugih globalnih kriza.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari