MUP radije plaća kazne, nego štiti uzbunjivače 1Foto: MUP Srbije

Policijska službenica Ivana Veličković, obavljajući svoj posao u Sektoru za vanredne situacije, otkrila je 2015. godine nekoliko kršenja propisa i ljudskih prava.

U skladu sa zakonom izvršila je uzbunjivanje prijavivši sve nadležnim organima, čak i Narodnoj skupštini i Zaštitniku građana. Međutim, umesto da bude nagrađena, jer je ukazala na nepropisno postupanje, za Ivanu su usledili teški dani.

Sklonjena je na niže radno mesto – inspektor za upravljanje rizikom II (PD-posebne dužnosti), čime joj je naneta velika šteta na radu, a u toku je i postupak koji vodi zbog mobinga koji godinama trpi. Iako je Viši sud u Beogradu još krajem januara ove godine doneo konačno rešenje da se Ivana vrati na prethodno radno mesto – inspektor za koordinaciju izrade procene rizika i plana zaštite sa aspekta terorističkih napada (OSL – ovlašćeno službeno lice) u Odeljenju za upravljanja rizikom od tehničko-tehnoloških udesa i posledica terorističkih napada, Uprave za upravljanje rizikom u Sektoru za vanredne situacije – MUP to i dalje odbija da sprovede, zbog čega je nakon nesprovođenja iste odluke Prvog osnovnog suda u Beogradu, platio kaznu od 100.000 dinara.

Važno je istaći da Viši sud nije uvažio nijedan argument Državnog pravobranilaštva koji se protivio svim Ivaninim navodima, tvrdeći između ostalog da ona zloupotrebljava termin uzbunjivanje.

– MUP ne poštuje prava uzbunjivača, iako postoji Zakon o uzbunjivačima. Jednostavno, ne postoji mehanizam da se MUP natera da sprovede sudsku odluku, sem plaćanja novčane kazne. Na delu je sila jačeg umesto sile prava i pravde. Zbog toga se uzbunjivači odlučuju da izađu u javnost preko medija, a ne da se obrate nadležnim institucijama. Umesto da budu nagrađeni i poštovani, uzbunjivači se šikaniraju i napadaju. Uzbunjivače pokušavaju da slome raznim metodama. Često su zlostavljani na radu ili trpe diskriminaciju. Uz mobing i diskriminaciju, redovna je pojava da uzbunjivači i obolevaju od raznih sistemskih bolesti. Ide se ciljano na to da unište „neposlušnog radnika“ i takav radnik nikome nije potreban, ističe za Danas Dragan Žebeljan, iz Sindikata policije Sloga, koji zastupa koleginicu Veličković.

Inače, u svom prigovoru sudu, MUP je naveo da novim Pravilnikom o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta u Ministarstvu unutrašnjih poslova nije sistematizovano radno mesto Inspektor za koordinaciju izrade procene rizika i plana zaštite sa aspekta terorističkih napada na koje je Veličković bila raspoređena.

– Postavlja se pitanje šta sprečava MUP da izmeni Pravilnik s obzirom na to da je isti menjan više puta i uzbunjivača Ivanu Veličković vrati na prethodno radno mesto. Do sada smo razgovorima i dijalogom mogli da iznađemo rešenje za premeštaj koleginice na odgovarajuće radno mesto u okviru MUP-a kako bi zadržala status ovlašćenog službenog lica. Na taj način sistematizacija ne bi morala da se menja, ali dijaloga nema, ukazuje Žebeljan.

Umesto racionalnog dogovora, dodaje naš sagovornik, Sektor za vanredne situacije ponovo donosi štetno rešenje o raspoređivanju i nastavlja sa prethodnom praksom ne obazirući se čak ni na kaznu suda a na taj način nenamenski troši novčana sredstva iz budžeta.

– Sindikatu policije Sloga ne ide u prilog da MUP plaća kazne. Tim novcem se mnogo toga u MUP-u moglo uraditi u cilju unapređenja rada i uslova rada. Na žalost, takvim bahatim ponašanjem odgovornog lica stvara se preduslov za podnošenje krivične prijave protiv tih odgovornih lica. Podnošenje prijava i plaćanje kazni nas ne raduje, želimo da rešimo problem, ali ako to neko ne želi, pitamo se kome je to u interesu, navodi za naš list Žebeljan, koji godinama ukazuje na razne nepravilnosti u radu MUP-a (o čemu ćemo pisati u narednim brojevima našeg lista), zbog čega i sam trpi pritiske.

Sindikat će tražiti veću kaznu

„Sindikat policije Sloga će u slučaju Ivane Veličković tražiti novo novčano kažnjavanje MUP-a u iznosu od 200.000 dinara i nastaviti da štiti njena ugrožena prava, sve dok neko nadležan iz MUP-a ne ponudi zadovoljavajući dogovor u cilju rešavanja njenog problema“, ističe za Danas Dragan Žebeljan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari