Nastavak rada danas u Beogradu 1Foto: D. T.

Sveti arhijerejski sabor SPC temeljno će se baviti temom Kosova i Metohije na svom ovogodišnjem zasedanju i po njegovom završetku izdaće zvanično saopštenje, obećali su srpski arhijeri u Pećkoj Patrijaršiji prvog radnog dana prolećnog Sabora, koji se danas nastavlja u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu.

Sabor je počeo u nedelju, a juče su na početku radnog dela zasedanja vladike, koje su došle na Kosovo i Metohiju, obišle Veliku Hoču, Prizren, manastire Visoki Dečani i Zočište kod Orahovca.

„SPC, kao čuvar istorijskog, duhovnog i kulturnog identiteta našeg naroda, oseća se pozvanom da se na ovogodišnjem zasedanju Svetog arhijerejskog sabora najozbiljnije pozabavi trenutnom situacijom na KiM i prenese izuzetnu zabrinutost sveštenstva, monaštva i vernog naroda povodom sve češćih zvaničnih i nezvaničnih izjava u vezi sa konačnim statusom naše južne pokrajine. Sabor deli njihovu zabrinutost povodom učestalih izjava moćnih zemalja Zapada u kojima se otvoreno govori o nezavisnosti KiM, kao i zbog različitih spekulacija o eventualnoj podeli južne srpske pokrajine. Tome naročito doprinose različiti oblici pritiska od strane kosovskih institucija, nepoštovanje zakona i elementarnih ljudskih prava, kao i sve učestalije uzurpiranje crkvene i privatne imovine“, navodi se u saborskom saopštenju objavljenom na sajtu SPC posle prvog radnog dana Sabora.

Članovima Sabora tokom obilaska Prizrena nije se priključio i umirovljeni epikop bivši zahumsko-hercegovački Atanasije (Jevtić) koji, kao je Danasu nezvanično rečeno, neće učestvovati na prolećnom zasedanju Sabora, iako je član Saborske komisije za izradu novog Ustava SPC, o čime bi predlogu trebalo da se raspravlja na majskoj „crkvenoj skupštini“.

U besedi na otvaranju ovog saborskog zasednja u nedelju u Pećkoj Patrijaršiji patrijarh srpski Irinej istakao da je „jedan od centralnih problema sa kojima je suočena i Crkva i naš narod jeste pitanje KiM koje je odavno pod okupacijom“.

– Voljom moćnika ovoga sveta naša sveta kosovsko-metohijska zemlja najpre je doživela veliko stradanje, veće od svih predhodnih stradanja u svojoj istoriji, da bi na kraju bila otcepljena od Srbije i proglašena nezavisnom šiptarskom državom,  bar je to u pokušaju. Predhodno je usledio progon srpskog naroda, po broju veći od svih predhodnih progona i seoba, tako da su centralni delovi Kosova i Metohije ostali potpuno bez srpskog življa – rekao je poglavar SPC.

On je naglasio i da „Srbija čini velike napore da odbrani i sačuva KiM, ali da evropski i američki moćnici nemaju sluha za pravdu i istinu“.

– Ono što je najveći problem za nas kada je u pitanju KiMetohija jeste što nas je ostalo u malom broju. Trebalo je više uraditi na povratku naroda. U Prizrenu živi nekoliko desetina Srba, slično je stanje u Peći, Prištini, Uroševcu, Đakovici… Malo je želje da se prognani vrate svojim domovima, a oni koji to žele nemaju gde da se vrate. Kuće su im uništene ili uzurpirane kao i njihova imanja. Sada je najvažnije da se omogući opstanak i život onima koji su ostali na KiM. Srbija izdvaja znatna finansijska sredstva za narod i Crkvu na KiM. Dragocenu pomoć prižaju i pojednici poput Francuza Gujona i drugih. Naravno i naša Crkva čini koliko to može – mada mora i više. Dragocena je duhovna pomoć i podrška koju pružaju manastiri na čelu sa preosvećenim vladikom Teodosijem. Oni su im najveći oslonac i ohrabrenje za opstanak – poručio je patrijar Irinej, napominjući da „održavanje ovog Sabora u manastiru Pećka Patrijaršija predstavlja veliko ohrabrenje za srpski narod na KiM“.

Komentarišući stavove u medijima i javnosti o radu ovog Sabora, poglavar SPC pozvao je „braću arhijerere“ da „sve probleme Crkve rašavaju u duhu jevanđelskom ispunjeni međusobno Hristovom ljubavlju“ i da „ne dopuste da ove sile koje nisu naklonjene Crkvi budu u pravu i da se ispune njihova predviđanja o burnom toku Sabora i velikoj podeljenosti u njemu, koja je počela aktom potpisivanja poznatog apela od strane nekih episkopa“. Desetak arhijera SPC potpisalo je Apel za odbranu KiM, u kome se upozorava na pogubnost kosovske politike aktuelnog predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koju je patrijarh Irinej javno blagosiljao.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari