Demokratska partija Albanaca, koalicioni partner u makedonskoj vladi, saopštila je preksinoć da je donela odluku da napusti vladu i pređe u opoziciju. Tu odluku saopštio je u ponoćnim vestima skopske televizije Kanal 5 potpredsednik DPA Menduh Tači.
„Vladajuća VMRO-DPMNE nema politički kapacitet i nije spremna da radi na unapređenju prava Albanaca u Makedoniji.

Demokratska partija Albanaca, koalicioni partner u makedonskoj vladi, saopštila je preksinoć da je donela odluku da napusti vladu i pređe u opoziciju. Tu odluku saopštio je u ponoćnim vestima skopske televizije Kanal 5 potpredsednik DPA Menduh Tači.
„Vladajuća VMRO-DPMNE nema politički kapacitet i nije spremna da radi na unapređenju prava Albanaca u Makedoniji. Politika je velika stvar a oni su dečji vrtić“, izjavio je Tači i dodao da je rukovodstvo stranke sa liderom DPA Arbenom Džaferijem na čelu odlučilo da izađe iz vlade i pređe u opoziciju.
On je rekao da „građani Makedonije ne treba da strahuju“.
„DPA je ozbiljna stranka sa velikim iskustvom u opoziciji. Nećemo da pravimo političku ili bilo kakvu krizu. Delovaćemo kao opozicija“, rekao je Tači poželevši premijeru Nikoli Gruevskom sreću u pravljenju nove parlamentarne većine.
Takvom odlukom DPA aktuelna makedonska vlada našla se u teškom položaju, jer od potrebnog 61 glasa za većimu u parlamentu DPA je davala 11, dok VMRO-DPMNE ima 45 poslanika. Gruevskog sa sedam poslanika podržava Nova socijaldemokratska stranka sa kojom je premijer pre nedelju dana bio u svađi. Iz te stranke je bilo javnih napada na premijera i VMRO-DPMNE. Spor sa NSDP je prevaziđen, ali se u roku od samo nedelju dana pojavio nov, ovog puta sa DPA.
Analitičari u Makedoniji ocenjuju da je glavni razlog za odluku DPA jučerašnja izjava lidera opozicione albanske stranke DUI Ali Ahmetija i portparola vlade Ivice Bocevskog da su Ahmeti i Gruevski blizu dogovora posle dva meseca pregovora uz posredstvo predstavnika EU i SAD. Navodno je postignut dogovor da država socijalno zbrine bivše pripadnike Nacionalne oslobodilačke vojske (ONA), da će se rešiti problem upotrebe albanskog kao službenog jezika i da je sastavljena lista od oko 50 zakona koji će se usvajati po principima Badinterove komisije. To praktično znači da zakoni ne mogu da se donesu bez većine glasova etničkih manjina u toj državi. Gruevski, koji je prethodnih dana bio na sastanku Parlamentarne skupštine NATO-a u Portugalu, vraća se večeras u Makedoniju. U njegovom kabinetu za sada nema komentara o tome šta će premijer preduzeti i da li izlazak DPA iz vlade znači i njen pad.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari