Neprijateljski odnos vlasti prema civilnom društvu 1Foto: V. Stojsavljević

Predstavnici civilnog društva u Srbiji često se susreću sa ozbiljnim problemima kao što su neprijateljski odnos vlasti prema njima i kampanje protiv njih u pojedinim medijima.

To je zaključak tribine Građanskih inicijativa na kojoj je danas predstavljen izveštaj o položaju civilnog društva u Srbiji od 2014. do 2018. u Kući ljudskih prava.

Učesnici su povodom 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava i 70. godišnjice donošenja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, pozvali celokupan civilni sektor na ujedinjnje i zajedničku borbu za ljudska prava.

Dragan Popović iz Centra za praktičnu politiku osvrnuo se na učestale napade medija na aktiviste civilnog društva i ocenio da vlast gaji neprijateljski odnos prema njima i da sa pojedinim medijima vode kampanje protiv njih, a sve u cilju stvaranja lažne realnosti. Popović je dodao i to da nisu problem samo tabloidi, već i drugi mediji.

“Malo ljudi je spremno da rizikuje svoju bezbednost u borbi za svoja prava i mi na njih ne možemo da se ljutimo”, izjavila je Sofija Todorović iz Inicijative mladih za ljudska prava. Ona smatra da u Srbiji, ako želite da se uhvatite u koštac sa ozbiljnim problemima, može da vam se dogodi nešto loše i da postanete predmet osuda od strane vlasti.

Njenu priču potvrdila je i Jelena Vasić iz KRIK-a, rekavši da su oni od osnivanja meta vlasti i tabloida, koji su u očiglednoj simbiozi.

“Novinarima u lokalnim sredinma je nametnuta autocenzura, jer nemaju na koga da se oslone”, izjavila je Ivana Stevanović iz fondacije Slavko Ćuruvija. Ona dodaje da glavne institucije ne rade svoj posao i da stanje neće biti drugačije dok se to ne promeni i pozvala medije i civilno društvo da aktivnije traže odgovre za ovaj problem.

Aleksndra Vesić iz fondacije Catalyst Balkans osvrnula se i na nedavne događaje u Fondaciji Podrži život, “po našem saznanju Fondacija Podrži život radila je sve u skladu sa zakonom. Medijska hajka na njih je podignuta bez ikakvog osnova i dokaza”. Ona je dodala i da je filantropija u porastu od 2013. godine, ali da se ovakvim hajkama izaziva sumnja u fondacije i da se gube potencijalne donacije.

“Vlast podgreva temu da smo ugroženi, da se ne bi mislilo i razgovaralo o drugim temama”, smatra Sonja Stojanović Gajić iz Beogradskog centra za bezbedonosnu politiku. Kako ona navodi, “ako je bezbednost ugrožena nema razloga da se razgovara o drugim temama”.

Raša Nedeljkov iz organizacije CRTA poziva ljude da se bore za vladavinu prava bez obzira što, kao društvo, živimo u rukama korumpirane državne elite.

“Nakon 70 godina daleko smo od ideala koji smo sebi zacrtali”, ocenila je Sofija Mandić iz Centra za pravosudna istraživanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari