Nezadovoljni i nastavnici građanskog 1Foto: Pixabay / Juraj Varga

Posle Odbora za versku nastavu Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke i nastavnici građanskog vaspitanja traže od Ministarstva prosvete da povuče Stručno uputstvo o formiranju odeljenja i grupa i načinu finansiranja škola u školskoj 2020/21. godini.

Isti zahtev Ministarstvu su juče uputile Građanske inicijative, a prethodno i više sindikata prosvetnih radnika.

Svi oni ukazuju da će primena novog stručnog uputstva naneti štetu verskoj nastavi i građanskom vaspitanju i da će jedan broj nastavnika ostati bez posla.

S druge strane, Ministarstvo prosvete je ranije saopštilo da novo uputstvo ne uvodi racionalizaciju, već sadrži preciznija objašnjenja na koji način škole mogu da formiraju odeljenja i grupe tako da to bude u skladu sa zakonom i pravilnicima koji se odnose na finansiranje rada osnovnih i srednjih škola.

Nastavnicima je, podsetimo, sporna nova formula za formiranje grupa, po kojoj se ukupan broj prijavljenih đaka deli sa 30, dok su do sada grupe brojale između 15 i 30 učenika.

„Rad sa grupama/odeljenjima od 30 učenika onemogućava kvalitetan rad i ostvarivanje postavljenih ciljeva i ishoda. Iskustva pokazuje da su najbolji uslovi za rad ako grupe broje od 15 do 20 đaka. Ovaj problem je naročito izražen u srednjim stručnim školama u kojima učenici pored građanskog vaspitanja i verske nastave imaju veliki broj obaveznih i izbornih predmeta koji zahtevaju podele u grupe, što iziskuje ozbiljno planiranje i organizaciju na nivou odeljenja, razreda“, navodi se u dopisu koji je Ministarstvu juče uputila Nacionalna asocijacija nastavnika građanskog vaspitanja i saradnika (NAGVIS).

Ukazuju da je i do sada bilo teškoća pri pravljenju rasporeda, a da će primenom novog uputstva u nekim školama to biti nemoguće, jer na jednom času treba da budu đaci iz tri, četiri i više odeljenja.

„Da li se ovim prećutno daje odobrenje da široko zaživi praksa koja se već pojavila da direktori procene koji predmeti/programi su manje bitni i da za njih mesto u rasporedu bude takvo da se podrazumeva da ih učenici neće pohađati?“, pitaju se nastavnici građanskog vaspitanja.

Oni kažu da su svesni napora koje je Ministarstvo uložilo u reformu, ali da se, čitajući uputstvo pitaju da li se odustalo od brige o kvalitetu.

„Ukoliko se časovi realizuju sa maksimalnim brojem učenika po grupama, zašto se uopšte predviđala podela na grupe za određene predmete i programe? Zašto su pravljeni kvalitetni, savremeni  programi nastave i učenja, zašto su nastavnici prošli tolike obuke da rade interaktivno, projektno, ishodovno orijentisano, ako će imati po 30 učenika u grupama i izgubiti mogućnost da rade kako su na obukama naučili i kako je novim programima predviđeno?“, navodi se u dopisu.

I Građanske inicijative tvrde da će primena novog stručnog uputstva dovesti do značajnog smanjenja broja grupa za građansko vaspitanje i versku nastavu i da će to otežati izvođenje nastave.

„Do ove školske godine važilo je pravilo da grupe za građansko vaspitanje ne mogu da imaju manje od 15 ili više od 30 đaka, što smatramo dobrim rešenjem, dok razlozi za uvođenje izmena i novog načina formiranja odeljenja nisu jasni. Građanske inicijative smatraju da bi ovakav korak naneo štetu izbornim predmetima i budućnosti građanskog vaspitanja u školskom sistemu i apelujemo da Ministarstvo razmotri povlačenje uputstva“, ističe se u pismu koje su GI uputile Ministarstvu.

Zvaničnim saopštenjem na sajtu Srpske pravoslavne crkve oglasio se i Odbor za versku nastavu Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke, koji tvrdi da novo stručno uputstvo dovodi do novih mera racionalizacije, o čemu je naš list pisao pre nekoliko dana.

U Ministarstvu prosvete nam je obećano da ćemo odgovor na pomenute navode dobiti danas.

Ugroženi i nastavnici izbornih predmeta

Iz Građanskih inicijativa napominju da pomenutim rešenjem nisu ugroženi samo nastavnici građanskog i veroučitelji, već i svi drugi nastavnici izbornih predmeta/programa, kojima preti opasnost da ostanu bez posla zbog smanjenog broja grupa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari