Foto: DeltaWorks/PixabayForum beogradskih gimnazija danas je podsetio javnost i Ministarstvo prosvete da je Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja predviđen maksimalan broj od 28 učenika u odeljenju i pozvao Ministarstvo da hitno preispita praksu odobravanja upisa preko broja.
Kako se navodi u saopštenju, u prethodnoj godini u beogradske gimnazije je upisan značajan broj učenika iznad utvrđenog normativa, a u pojedinim školama broj je bio toliki da je u organizacionom smislu bilo moguće formirati dodatno odeljenje.
„Takva praksa direktno narušava svrhu zakonskog ograničenja broja učenika u odeljenju, sa posledicama po kvalitet nastave, individualni rad sa učenicima i ukupan obrazovni proces“, navodi se u saopštenju.
Kako se navodi, ta praksa, pored pedagoških i organizacionih posledica, u javnosti sve češće otvara ozbiljna pitanja doslednosti, jednakosti i transparentnosti u primeni kriterijuma za upis u gimnazije.
„Pozivamo Ministarstvo prosvete da hitno preispita praksu odobravanja upisa preko broja i da vrati primenu ovog izuzetka u okvire njegove stvarne, zakonski predviđene svrhe. Ukoliko postoje sistemski razlozi koji dovode do njegove učestale primene, neophodno je da oni budu javno predstavljeni, uz jasan plan mera za njihovo otklanjanje“, navodi se u saopštenju.
Forum smatra da je neophodno obustaviti dalje proširivanje odeljenja preko zakonom utvrđenog maksimuma, kako bi se zaštitio kvalitet nastave i obezbedila jednakost uslova obrazovanja u beogradskim gimnazijama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


