Niški džedaji doniraju maske 1Foto: Miloš Antić, preko Media reform centra Niš

Cilj je da se svi ujedinimo – dizajneri, šivači, donatori, volonteri, građani…

Nameravamo da našim „zaštitama za lice“ najpre besplatno opskrbimo zdravstvene radnike koji su u prvim borbenim redovima, a onda i građane. Želimo da pomognemo, nikako da profitiramo, objašnjava modna dizajnerka iz Niša Nevena Kragić, jedna od inicijatorki akcije šivenja „maski za lice iz kućne radinosti“, koju su započeli dizajneri.

Kragić kaže da ne zna tačno od koga je inicijativa krenula, ali da je nju uključila dizajnerka iz Beograda Ana Trošić Trajković. S obzirom da je Niš jedna od ugroženijih sredina na novi korona virus, bilo je logično da se u ovom gradu ozbiljnije angažuju dizajneri, volonteri i građani. Odnedavno je takvoj akciji, koja poprima sve veće razmere, podršku pružio i Džedajski pokret, sa sedištem u Nišu, čija je „obaveza da menja svet nabolje i pomaže ljudima“.

– Ovo što mi sada radimo nisu medicinske maske koje u adekvatnom procentu štite od virusa, već solidna „zaštita za lice“ od stoprocentnog pamuka, koja nije jednokratna, već se može prati, otkuvavati ili sterilisati peglanjem. „Zaštita“ je dvoslojna, a između dva sloja je džep, u koji može da se stavi hirurška maska, gaza natopljena alkoholom ili isprskana asepsolom, kao i vlažna antibakterijska maramica, čime se njeno zaštitno dejstvo pojačava i produžava – kaže Kragić za Danas.

Kragić navodi da od Kliničkog centra Niš, koji joj se inače sam obratio, sada čekaju zvanično odobrenje za isporuku ovakve „zaštite za lice“. U njenoj radionici, u kojoj je desetak ljudi, rade se prototipovi takvih „maski“ i šalju privatnim firmama koje se bave šivenjem. Firme „Sajonara“ iz Niša i „Tekstil“ iz Užica donirale su materijal od stoprocentnog pamuka. Od tih firmi će se ubuduće i kupovati ovakav materijal novcem koji građani budu donirali preko platforme Balkan katalista „www.donacije.rs“.

U takvu kraudfanding kampanju za kupovinu materijala ovih dana se uključio i Džedajski pokret. Niški džedaji su, osim toga, mapirali i aktivirali male radionice i proizvodnje tekstila koje će se uključiti u pravljenje „zaštite za lice“. Volonteri će šivarama dostavljati pamučni materijal, a besplatne „maske“ isporučivati onima koji su ih poručili.

Osnivač Džedajskog pokreta Miloš Antić kaže da je evidentno da, dok broj zaraženih svakodnevno raste, zdravstveni radnici „nemaju osnovne uslove za rad“, a mnogi od njih ni zaštitne maske i rukavice. Apoteke i drugi kanali gde bi maske mogle da se nabave „ostali su bez zaliha, a na jugu Srbije situacija je još teža“. Upravo zbog toga je, kaže, tim džedaja kreirao inicijativu i operativnu strategiju #ZaštitiLice.

– Nadamo se da će civilizacija uvideti da je jedinstvo jedini put koji nema alternativu i da nakon što prođe pandemija, neće zaboraviti da ljubav, mir i jedinstvo daleko nadmašuju bilo koji osećaj nadmoći, ratova, isključenosti i nejednakosti, te da će u tom kontekstu i ubuduće tražiti rešenja – poručuje Antić.

Dizajnerka Kragić, inače i sama „džedajka“, snimila je dva tutorijal videa, koja objašnjavaju građanima kako sašiti masku na mašini, ali i ručno – iglom i koncem. Prema procenama tima iz Niša, jedna osoba sa prosečnim znanjem na šivaćoj mašini dnevno može da sašije 40 do 80 maski. Cena utroška materijala po jednoj maski je 60 dinara.

Poziv šivačima maski

Radnje ili proizvodnje koje se bave šivenjem, a koje su zainteresovane za šivenje „zaštite za lice“, mogu se javiti dizajnerima i Džedajskom pokretu na imejl zastitilice@gmail.com. Njima svakodnevno već stiže na na stotine poruka šivača, kompanija, medicinskih institucija i građana, kazali su.

Firma Džeger podelila maske

 Kragujevac – Zaposleni u kragujevačkoj firmi Jagger prvog dana minulog vikenda podelili su Kragujevčanima više hiljada maski. „Trenutno smo obustavili redovnu proizvodnju i u cilju podrške našim sugrađanima pokrenuli proizvodnju maski od pamučnih tkanina. Stavljamo na raspolaganje svoje resurse kako bi smo pomogli našem gradu u borbi protiv virusa“, kaže Aleksandar Kolarević iz firme Jagger. Z. R.

Zrenjaninke šiju maske

Zrenjanin – Druga je nedelja kako grupa Zrenjaninki šije i poklanja maske za lice, potrebne radi zaštite u uslovima odbrane od korona virusa tokom vanrednog stanja. Organizovane su u grupi „Zrenjaninke na FB“, građani im dostavljaju materijale a njihova ciljna grupa su prvenstveno zdravstveni radnici. Naravno, one pomažu svima i maske dostavljaju građanima i deci kojima su potrebne. Kako objašnjava Valentina Stojkov, odziv je dobar I svi žele da pomognu. „Članice naše fajsbuk grupe su se odazvale da pomognu, šivenjem ili poklanjanjem materijala. Počeli smo iz želje da pomognemo zdravstvenim radnicima, sada šijemo za sve“, izjavila je Valentina Stojkov. Akcija se širi pa tako sve više žena u Zrenjaninu, svaka za sebe, šiju maske i poklanjaju. Među njima je i kreativna umetnica Janja Pađen, poznata po izradi nakita i skulptura od metala I stakla. „Ja sam od početka u ovome, krenula sam da šijem maske a puno mi je pomogla prijateljica, koja je obezbedila velike količine materijala. Nije to prvi put, uvek je tako kada učestvujemo u nekoj akciji“, objašnjava Janja Pađen. M. P.

Misija kreativa šije maske

Kladovo – Na onkološko odeljenje, ali zaposlenim u Zdravstvenom centru Kladovo stižu zaštitne maske koje izrađuju članice ovdašnjeg udruženja Misija kreativa. One su odlučile da umesto predmeta domaće radinosti i suvenira sada izrađuju zaštitne maske koje su ovih dana u Srbiji deficitarna roba. Inicijativa je stigla od predsednika opštine i članice Misije kreativa su se uključile u proizvodnju zaštitnih maski za višekratnu upotrebu. „Maske ne mogu da se nađu u apotekama, ljudi su uznemireni i onda je za nas bilo sasvim prirodno i normalno da svoje znanje i svoje veštine upotrebimo za tako nešto. Umesto da sedimo kod kuće, da se nerviramo, mi na ovaj način dajemo neki svoj skromni doprinos koliko možemo da olakšamo ovaj period mirovanja i izolovanosti koja je neophodna da bi se sačuvali od korone“, objašnjava predsednica Misije kreativa Slavica Boraković.

I u susednom Negotinu u krojačkoj radnji na zelenoj pijaci šiju se zaštitne maske. Kako javlja NG portal Negotinka Jelena Perišić u svojoj radnji šije šarene zaštitne maske od pamuka. Ne prodaje ih već poklanja. J.B.K.

Viziri za zdravstvene radnike

Kragujevac – Zarad sprečavanja širenja koronavirusa među zdravstvenim radnicima i pružanja pomoći u borbi protiv epidemije, zaposleni naučnici i istraživači u Centru za bioinženjering Fakulteta inženjerskih nauka (FIN) Univerziteta u Kragujevcu izrađuju vizire namenjene lekarima I drugom medicinskom osoblju koje radi sa pacijentima zaraženim korona virusom. Viziri će, poručuju sa FIN-a, zdravstvenim radnicima koje dolazi u kontakt sa zaraženim pacijenata biti poklonjeni. Z. R.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari