Nova analiza ispitivanja brane kod Ledinačkog jezera, koju su obavili stručnjaci sa Geološkog instituta Srbije, pokazuje potpuno suprotne rezultate od onih prethodno objavljenih.
Diplomirani inženjer geologije Saša Todorović navodi za Radio 021 da je brana potpuno sigurna i da nije ugrožena.

Nova analiza ispitivanja brane kod Ledinačkog jezera, koju su obavili stručnjaci sa Geološkog instituta Srbije, pokazuje potpuno suprotne rezultate od onih prethodno objavljenih.
Diplomirani inženjer geologije Saša Todorović navodi za Radio 021 da je brana potpuno sigurna i da nije ugrožena. Kubatura mase te brane, koja je napravljena od lomljenog kamena trahita, jako je velika. Odnos dimenzija širine i dužine je povoljan. Dužina brane je preko 200 metara, a širina je 80 metara, dok je prosečna debljina brane od 13 do 18 metara. Karakteristike materijala su dobre, filtracija vode je vrlo spora, tako da se ne podiže nivo vode u brani i nema isticanja na nizvodnom licu brane, tako da sve to zajedno daje njenu stabilnost i sigurnost – kaže za 021 Todorović.
Jedan od glavnih argumenata za početak isušivanja Ledinačkog jezera bio je izveštaj inspektora koji su utvrdili da takozvana brana predstavlja opasnost za stanovnike Starih Ledinaca. Odgovorni su tada tvrdili da će se „cunami“ spustiti na Stare Ledince, i da će brdo („brana“) oko 400 metara širine popustiti.
Novi, nezavisni, izveštaj tražio je direktor Uprave za zaštitu životne sredine Miroslav Nikčević.
Stanovnici Ledinaca su pre nekoliko meseci sprečili isušivanje jezera, tako što su pokidali cevi koje je postavila austrijska frma i srušili tablu na kojoj je stajao naziv investitora i izvođača radova. Nakon reakcije Ledinčana, aktivnosti isušivanja su prekinute.
Podsetimo i da su nakon pokušaja isušivanja jezera, pre par meseci, žitelji Starih Ledinaca razrešili, jednoglasno, predsednicu Saveta MZ Dobrilu Oparnicu jer smatraju da je ona jedan od učesnika u obmanjivanju javnosti kada je reč o jezeru, a tada je raspušten i ceo Savet MZ, nakon čega su usledili novi izbori. Austrijska firma Alas International dokapitalizacijom je postala vlasnik rudnika nemetala Rakovac i površinskog kopa Srebro, sadašnjeg Ledinačkog jezera, koje po svemu sudeći planira da isuši.
Ledinčani su, vođeni isključivo namerom da sačuvaju prirodu u svom okruženju, sprečili jednu veliku inostranu firmu da im uzme deo teritorije i jezero i njihovo mesto pretvore u nezdravi industrijski kompleks usred Nacionalnog parka. Milan Srdić

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari