O Kosovu tek posle Mundijala? 1Foto: FoNet / Aleksandar Barda

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić planirao je da se u subotu, 16. juna, obrati javnosti putem RTS-a i obelodani ponudu koju je Beograd dobio od Zapada u vezi sa Kosovom, ali je to odloženo zbog slučaja nestanka novinara Stefana Cvetkovića, tvrde za Danas nezvanično pojedini izvori s političke scene Srbije.

Prema rečima naših sagovornika, Vučić nije odustao od namere da uskoro javno govori o rešavanju kosovskog pitanja, ali bi aktuelno Svetsko prvenstvo u fudbalu moglo da ponovo odloži sprovođenje takvog plana u delo.

„Još nije odlučeno da li će predsednik govoriti o Kosovu tokom Svetskog prvenstva ili nakon završetka takmičenja jer se stiče utisak da niko ne želi da sluša o Kosovu za vreme Mundijala“, objašnjavaju izvori Danasa. Kako nezvanično saznajemo, još nije utvrđen ni datum novog sastanka Vučića i kosovskog predsednika Hašima Tačija u Briselu, pod pokroviteljstvom visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Federike Mogerini. Navedeni susret trebalo bi da se održi do kraja ovog meseca.

Pojedini predstavnici diplomatskih krugova navode da će Vučić javnosti u Srbiji saopštiti da je situacija u vezi sa rešavanjem kosovskog pitanja „teška“, uz isticanje da „Beograd trenutno nije spreman da daje bilo kakve nove ustupke Prištini, budući da Priština nije sprovela u delo prethodno dogovorene obaveze, uključujući formiranje zajednice srpskih opština“.

„Srpske vlasti, takođe, imaju zamerke na račun EU koja je posrednik u Briselskom dijalogu. Dominira stav da EU nije dovoljno jaka da pritisne kosovsku stranu da ispuni ono što je dogovoreno“, tvrde izvori Danasa.

Podsetimo, prema našim saznanjima, Beograd neće pristati na ponudu Zapada da se pitanje Kosova reši pristankom da Priština dobije članstvo u UN, po ugledu na model dve Nemačke, već srpske vlasti žele da dobiju bolju ponudu od zapadnih sila, koja bi, moguće je, uključivala podelu Kosova tako da Beogradu pripadne sever i manastiri, ali takva opcija nije po volji zvaničnom Berlinu. U tom kontekstu, sagovornici našeg lista ističu da „nije slučajno što i pojedini predstavnici nevladinog sektora u Srbiji u poslednje vreme učestalo pominju podelu Kosova kao moguće rešenje“.

S druge strane, Redžep Hoti, zamenik predsednika Demokratske partije Kosova, čiji lider je predsednik kosovskog parlamenta Kadri Veselji, izjavio je juče da „podela Kosova nije na dnevnom redu, ali kada bi se to desilo, podrazumevalo bi da Kosovu pripadne Sandžak i deo juga Srbije“. „Podela nije na dnevnom redu. Naprotiv, odvajanje se ne može dogoditi bez pripajanja Kosovu dela Sandžaka, koji pripada Srbiji, i dela Sandžaka u Crnoj Gori. Ne može se dogoditi podela Kosova bez uzimanja doline Preševa. Ne može biti odvajanja Vojvodine od Srbije. Kao što vidite, postoje neki mali aspekti koji komplikuju podelu Kosova“, rekao je Hoti, preneo je portal Radio KiM. Prema Hotijevom mišljenju, „Srbija podelu Kosova smatra stvarnom opcijom kako bi se sprečilo stvaranje velike Albanije“.

„Pola miliona dolara za Trampa“

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić izjavio je za Srpski telegraf da bi pola miliona dolara omogućilo srpskim vlastima da se susretnu s predsednikom SAD Donaldom Trampom i izbore se za svoje interese kada je reč o Kosovu. „Nama će sutra drugi biti kriv jer je neko došao do Trampa pre nas. U Americi se zna kako to funkcioniše. To je sistem lobiranja koji je zakonit, legalan, postoje ugovori, oni su javni, objavljuju se na sajtu ministarstva i moramo se time baviti… Radićemo na tome, insistiraću na tome. To je od 50.000 do 150.000 dolara mesečno. Nisu to basnoslovne sume koje Srbije na može da obezbedi. Ali jako je bitno kome se daje“, smatra Dačić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari