Obrazovanje na maternjem jeziku: Jednaka šansa za sve? 1Foto: Pixabay / Juraj Varga

Pravo na obrazovanje je garantovano pravo svih građana/ki Srbije, a osnovno obrazovanje je i obavezno.

To pravo pripada i svoj deci koja pripadaju nekoj od nacionalnih manjina, s tim što se Zakonom propisuje da je obrazovanje na maternjem jeziku i pismu ili dvojezično, ukoliko se prilikom upisa u prvi razred za to opredeli najmanje 15 učenika, a garantuju im se i udžbenici na maternjem jeziku.

Obrazovanje na jezicima manjina je u nadležnosti nacionalnih saveta nacionalnih manjina i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a odnedavno i novoustanovljenog Ministarstva za ravnopravnost i društveni dijalog, u čijem su resoru i saveti.

U Srbiji se u 1.240 osnovnih škola nastava izvodi na srpskom i osam manjinskih jezika – albanskom, bugarskom, bosanskom, mađarskom, rumunskom, rusinskom, slovačkom, hrvatskom. Nastavu pohađa oko 35.000 učenika; na svom jeziku u 1.114 škola, dvojezično u 122 škole, četiri škole je koncipirano multietnički i nastava se odvija na više jezika.

Do prošle školske godine publikovano je 1.200 udžbenika za osnovno obrazovanje i 300 za srednjoškolsko.

Normativno prava nacionalnih manjina u Srbiji su u skladu sa najvišim evropskim standardima, što uključuje i pravo na obrazovanje na maternjem jeziku, ali u praksi nije uvek tako. Ova školska godina je specifična i zbog problema koje epidemija izazvana virusom korona donosi, a to se posebno odnosi na nesrodne jezike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari