Od Arap džamije ostao samo minaret 1Foto: S. Župljanin

Vreme je da Novi Pazar dobije stariju i lepšu građevinu od Arap džamije, koja je do minulog utorka, na početku sada Stare čaršije vekovala, još malo pa pet stoleća.

Ni tanana zaštitna ograda nije mogla da sakrije „delo“ bagera i rušenje starih zidova ovog kulturno-istorijskog objekta od izuzetnog značaja. Video snimak i fotografije rušenja Arap džamije, od koje je ostao samo minaret, odmah su se našli na društvenim mrežama i izazvali burna reagovanja stručne javnosti i građana.

Arap džamija je jedna je od najstarijih građevinskih i verskih objekata u gradu. Ovaj objekat iz osmanskog perioda pominje se još u popisu iz 1528. godine. Do pre dve godine bila je centralna gradska džamija, ali je zbog oronulosti postala nebezbedna za obavljanje verskih objekata i zbog toga je zatvorena. U maju ove godine, pred sam početak muslimanskog meseca posta Ramazana, Islamska zajednica (IZ) u Srbiji započela je rekonstrukciju džamije. Lokalna samouprava se odmah oglasila i ocenila da je na delu „nestručna rekonstrukcija i još jedna u nizu agresija na kulturnu baštinu grada“. Zatraženo je i mišljenje Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, koji je doneo rešenje da se „zabranjuje IZ u Srbiji – Muftijstvo sandžačko, izvođenje radova na krovnoj konstrukciji i krovnom pokrivaču na Arap džamiji u Staroj čaršiji, zbog toga što se radovi izvode bez utvrđenih uslova za preduzimanje mera tehničke zaštite“. Investitor je je obavezan da odmah pokrene „postupak za dobijanje akta kojim se utvrđuje pravo na izvođenje radova i u tom postupku će se utvrditi uslovi za preduzimanje mera tehničke zaštite“.

Bez obzira na ovo rešenje, radovi su nastavljeni. Tada je predsednik Mešihata IZ u Srbiji muftija Mevlud Dudić tvrdio da „obnova džamije neće ugroziti njen status“ i da će IZ poštovati sve procedure tokom obnove, ali i da im je Republički zavod „pre pet godina izdao uslove za rekonstrukciju Arap džamije“. U rešenju kojim se zabranjuju sadašnji radovi navodi se, da rešenje za sanaciju krova na ovom objektu traje dve godine i da je taj rok istekao. Muftija Dudić je tada još rekao da gradska uprava nije izdala nijednu dozvolu za obnovu vakufa.

Ono što nisu mogli vekovi da unište, uništili su inicijatori i investitori. Sada, kada je od džamije ostao samo minaret, oglasila se i gradska Komisija za kulturno-istorijske spomenike, koja u svom saopštenju tvrdi da, IZ u Srbiji, iako je bila obavezna da odmah pokrene postupak za izdavanje dokumenta kojima se utvrđuje pravo na izvođenje radova, to nije uradila, niti je dostavila bilo kakav dokument ili obaveštenje o izvođenju radova. Komisija ne osporava činjenicu da je bila neophodna rekonstrukcija kako bi džamija „postala konstruktivno stabilna, otporna na urušavanje i komfornija za korišćenje“.

„Potpuno je neprihvatljivo da se radovi na ovako vrednom objektu obavljaju neadekvatno i rušilački. Umesto da se postupak uradi na stručan način, uzimajući u obzir autentičnost građe i sprovodeći adekvatne mere restauratorskih zahvata, džamija je bahato, uz pomoć teške mehanizacije, srušena bez ikakvog osećaja za tradiciju i njenu simboliku“, navodi se u saopštenju Komisije za kulturno-istorijske spomenike i podseća na uslove koje je dao Republički zavod za zaštitu spomenika kulture da su se radovi mogli preduzeti „uz zadržavanje postojećih dimenzija, položaja na parceli, spoljnjeg izgleda, unutrašnjeg rasporeda i geometrije krova. Radovi moraju da imaju konzervatorsko-restauratorski karakter (maksimalno očuvanje autentičnih elemenata). Pre svega bilo je potrebno da se uradi projekat rekonstrukcije“. Komisija je optužila IZ u Srbiji da je rušenjem ove džamije „uništila autentični objekat od neprocenjive vrednosti i simbol identiteta građana“, ali i da su je „srušili oni koji misle da istorija ovog grada počinje i završava se sa njima“.

Mešihat Islamske zajednice (IZ) u Srbiji, investitor radova na Arap džamiji, saopštio je da se radovi izvode uz poštovanje svih standarda i normi, a da su „radovi preduzeti u momentu kada je to bilo neophodno, znajući da taj posao neće niko drugi uraditi, kao što je bio slučaj ranije sa svim drugim obnovljenim džamijama i vakufima“. Vrhovno telo IZ u Srbiji navodi da ima stručne službe „u koje ima puno poverenja, koji vode računa da sve aktivnosti budu realizovane stručno i kvalitetno, u skladu sa vremenom i potrebama vernika“. Mešihat je saopštio da najoštrije osuđuje „kampanju koja se vodi protiv njih“, koja je „dostigla svoju kulminaciju od momenta raspisivanja izbora za BNV“.

Rekonstrukcija Arap džamije trebalo je da se radi sledeće godine u sklopu projekta rekonstrukcije hamama i kompleksa Stare čaršije.

BNV podnosi krivične prijave

Bošnjačko nacionalno veće (BNV) osudilo je rušenje Arap džamije „kao važnog kulturno-istorijskog spomenika bošnjačkog naroda na području Sandžaka i jednog od simbola Novog Pazara“. U saopštenju se ocenjuje da je rušenje ovog objekta „odraz neprijateljskog odnosa srpskih državnih organa prema bošnjačkom kulturnom nasleđu i nepoštovanje kulture autohtonog bošnjačkog stanovništva u Sandžaku“. BNV je najavilo podnošenje krivičnih prijava protiv organizatora rušenja i izvršitelja, odgovornih u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture i Republičke građevinske inspekcije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari