Ostavio ženu bosu i bez kaputa u čekaonici kako bi je zadržali u bolnici 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Listovi Pravda i Vreme pišu i o Romkinjama koje su uz vračale i krale pa su pritvorene, o polarnom medvedu koji je uginuo od hladnoće, ali i o kumovanju Kraljice Marije.

Romi, umetnici i ostatak cirkuske trupe pohapšeni u Kragujevcu jer su njihove supruge krale bacajući karte, prenosi Pravda. Novac su uglavnom zarađivali od projekcija filmova, međutim kako je vreme loše, morali su da nađu neki drugi način da zarade novac.

Meštani su prvo primetili da nešto nije u redu jer su krađe postale sve učestalije. Iako se sumnjalo na ovu trupu, njhova krivica nije mogla da se dokaže. U međuvremenu je na isto mesto došla druga trupa čiji se vlasnik sada udružio sa ovom prvom.

Žene su išle po kućama i vračale i od lakovernih žena uzimale su velike količine novca, a usput ukoliko bi uspele, ukrale bi nešto. Takođe, u radnje bi dolazile sa krupnim novcem, da bi kupovale neke sitnice, a onda od radnika tražile da im kusur vrate u novčićima kako bi one od toga pravile nakit.

Kako nisu znali šta im treba, trgovci bi im davali da same biraju koje novčiće hoće, a one bi tako vešto pokupile pokoji viška. Kako krivica muškaraca u ovom slučaju nije mogla da se dokaže, jedine pritvorene su tri Romkinje.

Ostavio ženu bosu i bez kaputa u čekaonici kako bi je zadržali u bolnici 2

Veliki problem u bolnicama predstavlja nedostatak kreveta, pišu čitaoci Pravde. Čak ni porodilišta ne mogu da prime sve žene koje se prijavljuju. Pored ovog, navala je velika i na odeljenju za grudne bolesti jer se u njima duže leži.

Mnogi ljudi mesecima čekaju da budu primljeni u bolnicu, te se porodica na razne načine dovija kako da najbližima obezbede lečenje. Zabeležen je slučaj u kom je čovek doveo svoju ženu, u čekaonici joj izuo cipele, skinuo joj kaput, i takvu je ostavio, a on otišao.

Kako je žena bolesna, osoblje nije moglo bez kaputa da je pošalje kući, pa su joj morali naći kakvo-takvo mesto. Zato svi bolesnici poručuju “Dajte nam više kreveta!”

Beli medved nije mogao da podnese zimu, prenosi list Pravda. Izuzetno hladna zima nije zaobišla ni Španiju. U madridskom zoološkom vrtu ima mnogo životinja iz toplijih krajeva koje teško podnose ove niske temperature, tako da je prirodno da polarnim životinjama ovo zahlađenje prija.

Međutim, jedan beli medved, uginuo je od hladnoće. On je dobio zapaljenje pluća, te je i pored dobre nege ipak preminuo.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Kolekcija slika valonskih majstora predata je Muzeju kneza Pavla, prenosi list Vreme. Belgijski opunomoćenik ministra pri našem Dvoru Ober de Tijezi, predao je ovu kolekciju ministru prosvete Božidaru Maksimoviću. Uz zbirku slika, poklonjene su i gravure i medalje valonskih umetnika.

Ostavio ženu bosu i bez kaputa u čekaonici kako bi je zadržali u bolnici 3

Jugoslovensko-bugarska privredna komora osnovana je u Beogradu, piše Vreme.

Bugarski ministar trgovine i industrije Slavko Zagorov, ovom prilikom izjavio je da “dva bratska naroda pružaju ruku da bi pomogla sebi na polju rada i ujedinjuju svoje napore za održanje privrednog života njihovih zemalja” i dodaje da će ovaj institut doprineti ojačanju privrednog mira na Balkanu.

Nj.V. Kraljica Marija kumovala je devetoj kćeri siromašnog stolara iz Bežanije, prenosi Vreme. Krštenju kćerke Jakoba Miliha prisustvovalo je celo selo.

Kraljičinog izaslanika na ulazu u Bežaniju dočekala je narodna konjica, a ispred crkve, mnoštvo naroda je čekalo da vidi Kralja Petra i Kraljicu Mariju. Roditelji su od Kraljice na dar dobili 2.000 dinara, a devojčica je dobila ime Marija.

U Beogradu je osnovan Srpski plivački savez na čelu sa inženjerom Matom Miodragovićem, prenosi Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari