Osuđivanjem žrtve štite nasilnika Jutku 1Foto: Prva.rs

Napadi i vređanja Marije Lukić na društvenim mrežama jesu oprobani mehanizmi javne osude kojom se žrtve dodatno omalovažavaju i dehumanizuju, jer se na taj način, smatraju naše sagovornice, počinioci krivičnih dela mogu osloboditi odgovornosti.

Iako je Marija Lukić, koja je pokrenula krivični postupak za polno uznemiravanje protiv predsednika opštine Brus Milutina Jeličića Jutke, dobila podršku šire javnosti, istovremeno je postala meta mizoginih i seksističkih komentara na društvenim mrežama. Tako je iz ugla Jeličićevih pristalica, koji su na Fejsbuku čak otvorili stranicu „Pravda za Jutku“, Marija Lukić osoba koja se „provokativno oblačila“, te je „sama kriva“ za sve što joj se desilo, jer „dok kučka ne mrdne repom, pas ne juri za njom“.

Kako kaže Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra, seksualizovanje žena u ovakvim slučajevima i svođenje na objekte jeste strategija koja omogućava da se one okrive za dela koja je počinio nasilnik.

– Prebacivanje odgovornosti, negiranje onoga što se desilo, otvoreno laganje i manipulisanje, daje nasilniku uverenje da je u pravu kada čini zabranjena dela. Okretanje žena protiv žena, isticanje da postoje „istinske žrtve“ i one „druge“ žene, lažljive i osvetoljubive, takođe je mehanizam koji opravdava nasilje i učinioca. Sve to treba da poveća krivicu žrtve i da smanji empatiju javnosti za nju i njenu situaciju – kaže za Danas Ignjatović.

Ona dodaje da je izrazito hrabro javno govoriti iz pozicije manje moći i ne pristajati na zloupotrebe i pretnje.

– Nasilnici i zaštitnici patrijarhalne dominacije i opresije žena nastoje da negativnim komentarima i obeležavanjem spreče da druge žene progovore o svojim iskustvima. Zbog toga je odluka Marije Lukić da govori javno i da ne odustaje od pravde važna za sve žene u Srbiji koje trpe nasilje – ističe Ignjatović.

I Adrijana Zaharijević sa Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, koja je pokrenula haštag #PravdaZaMarijuLukić, ukazuje na izrazitu hrabrost žene koja se suprotstavlja „lokalnom moćniku od koga bi mogli da zavise životi njoj bliskih ljudi“. Ona naglašava da je reč o zlostavljanju osobe koja radi, i koja da bi radila treba da plaća „doplatu“ svojim telom.

– Ovde imamo situaciju u kojoj se ne može reći, pa dobro, mogla je da ode, da ostavku i nađe neki drugi posao. Ne u Brusu u kojem, kao i u toliko manjih sredina, svi u nekoj meri zavise od šerifa koji drži grad 20 godina. Mogla je, dakle, da ćuti i trpi, ili da ćuti i ostane nezaposlena i živi pod teretom sramote i bez doprinosa zajedničkom domaćinstvu; ili da napusti Brus, pa i zemlju. Umesto toga, Marija Lukić je odlučila da ostane i da se pobuni protiv strašnih nametnutih izbora – navodi Zaharijević. Međutim, kada žene to urade, dodaje ona, budu dodatno kažnjene za hrabrost u vidu javne osude, koja se uvek sprovodi po istoj modli. Ipak, Zaharijević smatra da pre treba isticati „sve one glasove podrške koji pokazuju da je taj čin „naša stvar“ i da ima mnogo onih koji u njoj prepoznaju junakinju danas u Srbiji“.

Uklonjena fejsbuk stranica „Pravda za Jutku“

Fejsbuk stranica „Pravda za Jutku“ ubrzo je nakon nekoliko prijava uklonjena. Na toj stranici, kao i na Tviteru, pored uvredljivih komentara, postavljane su fotografije Marije Lukić, neke od njih montirane, što je ona prijavila Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal. Takođe, na društvenim mrežama su prošle nedelje objavljeni njeni lični podaci iz zdravstvenog kartona, ali i brojne pretnje.

Mračna statistika

Otkad je 2017. kao krivično delo uvedeno polno uznemiravanje i proganjanje, do kraja te godine bilo je 25 prijavljenih slučajeva polnog uznemiravanja. Prema podacima za pretprošlu godinu, donete su dve presude i to sa uslovnim kaznama. Istraživanje AŽC „Mladi i iskustvo seksualnog uznemiravanja“ pokazalo je da je gotovo 80 odsto mladih doživelo neki oblik seksualnog uznemiravanja, a među njima je znatno više žena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari