OVK opet u centru razmirica Beograda i Prištine 1Foto: Radio Slobodna Evropa Valona Tela

Najavljeno usvajanje zakona o vrednostima borbe Oslobodilačke vojske Kosova u kosovskom parlamentu, ali i uslovljavanje Prištine da Srbija povuče Interpolove poternice za pripadnicima OVK ili dijalog neće biti nastavljen, doveli su do novih razmirica na relaciji Beograd-Priština.

Nakon što su vlasti u Turskoj i Albaniji na kratko privele veterane OVK Imri Iljazija i Murteza Kastratija, po poternicama Interpola a na zahtev srpskog pravosuđa, kosovska ministarka spoljnih poslova Meljiza Haradinaj Stubla izjavila je da Priština ne bi trebalo da učestvuje u dijalogu s Beogradom sve dok Srbija ne povuče sve Interpolove poternice prema pripadnicima OVK.

I Regionalni zapovednik bivše OVK Šukri Buja pridružio se Meljizi Haradinaj, rekavši da je dijalog besmislen ukoliko Beograd ne prestane sa diplomatskim napadima.

Odgovor kosovskoj strani stigao je juče od srpske ministarke pravde Nele Kuburović, koja je za Večernje novosti naglasila da Srbija neće nikada odustati od procesuiranja ratnih zločina koje su pripadnici OVK počinili nad srpskim i nealbanskim stanovništom.

– Postupci koji se vode pred srpskim sudovima pokrenuti su na osnovu materijalnih dokaza, tako da ne postoji nikakvo pravno obrazloženje da se odustane od poternice za osvedočenim zločincima – rekla je Kuburović.

Advokat i građanski aktivista, Aleksandar Olenik, ističe za Danas da je izjava ministarke spoljnih poslova iz Prištine samo jedna strana medalje, „dok se na drugoj strani nalazi uporno i štetno sprečavanje Kosova da pristupi Interpolu, čime se štite kriminalci na Kosovu i to posebno na severu Kosova.

– Odgovor naše ministarke pravde u kojem se ističe da mi nikada nećemo odustati od procesuiranja zločinaca iz OVK, po ko zna koji put pokazuje diletantsko shvatanje prava i politike gospođe Kuburović, ali i ostalih političkih lutki na navijanje, jer država ima obavezu da goni sve izvršioce krivičnih dela, te nije na ministru da odlučuje hoćemo li od nekih zločinaca odustati ili ne – naglašava Olenik.

Drugi kamen spoticanja u trenutnim odnosima Srbije i Kosova je najava usvajanja zakona o zaštiti vrednosti borbe OVK u kosovskom parlamentu, što bi moglo da se desi već u petak. Nacrt ovog zakona izazvao je mnogo polemike i u međunarodnoj zajednici, koja smatra da ovaj dokument kriminalizuje slobodu govora i plaši građane.

Ministarka Kuburović ocenila je da pokušaj usvajanja ovog zakona predstavlja „očajnički čin odbijanja suočavanja sa istinom da je to bila teroristička zločinačka organizacija“.

S druge strane, Olenik smatra da bi najbolji odgovor Srbije na predlog zakona o zaštiti vrednosti borbe OVK bilo usvajanje zakona o kažnjavanju negiranja genocida, posebno u Srebrenici.

– Na ovaj način bi bilo sprečena dalja politička zloupotreba žrtva ratnih zločina sa obe strane. Trenutne ratne elite na vlasti u Beogradu i Prištini nisu pokazale spremnost na kompromis u cilju postizanja sporazuma, već se infantilno kriju iza raznih gluposti i medijskih manipulacija, jer im je jedini cilj ostanak na vlasti a ne trajno uređenje naših međusobnih odnosa – ukazuje Aleksandar Olenik.

Zakon o OVK

U Nacrtu zakona o zaštiti vrednosti borbe OVK ističe da je OVK bila odlučujući faktor za slobodu i nezavisnost naroda Kosova, a kosovskoj vladi se nalaže da reaguje u slučaju pritvora ili hapšenja veterana OVK po međunarodnim nalozima vlasti u Beogradu. Ističe se i da je „svaki javni zvaničnik i građanin Kosova dužan da poštuje i štiti ratne vrednosti“ utvrđene tim zakonom i štiti ugled OVK, uz pretnju krivičnim gonjenjem za nepoštovanje zakona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari