Pašalić: Pritisak na novinare je nepodnošljiv 1Zoran Pašalić Foto: Medija centar

U godišnjem izveštaju zaštitnika građana za 2018. godinu zabeležena su 102 napada i 72 slučaja pritiska na novinare.

Ombudsman Zoran Pašalić ocenio je da je to ne samo zabrinjavajuće već opasno, ističući da problemi treba da se rešavaju u saradnji sa novinarskim udruženjima. Međutim, mišljenja predstavnika medijskih udruženja o tome koliko je zaštitnik zaista spreman da pomogne i koliko razume probleme sa kojima se novinari sreću su podeljena.

Zaštitnik građana Zoran Pašalić je juče izjavio da je pritisak na novinare u Srbiji postao nepodnošljiv i da je on verbalni, fizički i ekonomski. Pašalić je rekao da novinari rade po kratkim ugovorima i nemaju stalni radni odnos, a na taj način, prema njegovoj oceni izloženi su indirektnom pritisku.

– U saradnji sa novinarskim udruženjima treba da se napravi jedinstvena platforma u kojoj će se tačno definisati šta je to pritisak, šta je vređanje, a šta je ono što treba da procesuiraju sudovi kao što su prekršaji i krivična dela, i na taj način tražiti odgovornost svakoga – rekao je Pašalić za RTS.

Željko Bodrožić, zamenik predsednika Nezavisnog udruženja novinara Srbije, kaže za Danas da uvek polazi od toga da javni funkcioneri ozbiljno misle kada nešto kažu.

– Hoću da verujem i da je zaštitnik građana spreman da nam pomogne da bolje zaštitimo novinare i medijske radnike. Mi već radimo na tome da definišemo šta je sve pritisak, kako se manifestuje i koje su posledice, pošto je nedavno objašnjeno iz državnog tužilaštva da nije krivično delo. Svaka pomoć nam je dobro došla, i verujem da ćemo uskoro u saradnji sa partnerskim organizacijama izraditi tu platformu – ističe Bodrožić.

Sa druge strane, Nedim Sejdinović, predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine, ocenjuje za Danas da izveštaj zaštitnika građana namerno promašuje ključne probleme u medijskoj sferi, i nudi falsifikovanu sliku stvarnosti.

– Zaštitnik je već obavio sastanke sa predstavnicima udruženja, ali nažalost nije ostavio utisak čoveka koji želi suštinski da razume probleme medijske scene. Nisam siguran da je on, kao što je to bio Saša Janković, iskreni prijatelj slobode izražavanja – naglašava Sejdinović.

U godišnjem izveštaju navodi se da je zaštitniku građana u 2018. godini podneto 10.000 pritužbi. Pašalić je naveo da je u instituciji ombudsmana uvedena hitna služba u okviru koje se postupa istog dana ili u narednih nekoliko dana. On je istakao da postoje slučajevi koje institucija zaštitnika ne može sama da reši, ali će ih uputiti u instituciju koja je nadležna i pratiti kako se rešava taj problem.

Najviše imovinskih problema

– Najviše je imovinsko-pravnih problema koji su posledica tranzicije. Penzioni problemi, ostvarivanje prava iz radnih odnosa, otpremnina kao i određena prava koja se odnose na dodelu stanova – rekao je Pašalić, komentarišući pritužbe građana. On je kao veliki problem istakao to što su mnoga preduzeća otišla u stečaj ili privatizovana i na taj način su indirektno građanima uskraćena mnoga prava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari