Pobuna ljudi-leoparda u Kongu 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

U centralnoafričkoj državi Kongo svakodnevno se formiraju tajne družine poput ljudi-leoparda, ljudi-tigrova ili pantera, piše list Vreme na današnji dan pre 80 godina.

U pitanju su sekte sačinjene od lokalnog stanovništva koje se prerušavaju u zveri i nemilosrdno ubijaju svoje neprijatelje.

Utvrđeno je da je nedavno formirana nova grupa ljudi-leoparda koja je počinila ogroman broj divljačkih zločina.

Belgijske vlasti uputile su u taj predeo odred vojske koji je zarobio osam članova ove grupe. Ubice su osuđene na smrt, a neposredno pred streljanje ostatak ljudi-leoparda se pobunio.

Vojska je sa vePobuna ljudi-leoparda u Kongu 2likim poteškoćama ugušila ovu pobunu, prenosi Vreme.

List Vreme, 5. marta 1939. godine, u vestima iz kulture najavljuje zajendičku izložbu jugoslovenskih slikara i vajara u Parizu.

Dopisnik Vremena iz Pariza prenosi da se na Sen Mišelu, Monparnasu i drugim lokacijama nalazi oko 25 ateljea najvećih jugoslovenskih umetnika.

Istovremeno se radi i na tome da se, kompletna izložba, nakon Pariza, već idućeg meseca, prenese u Amsterdam, piše Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Istog dana, list Pravda piše o neobičnom slučaje mlade Engleskinje koja je preminula od straha misleći da je napao Džek Trbosek.Pobuna ljudi-leoparda u Kongu 3

Trinaestogodišnja Viktorija Mersden iz Liverpula vraćala se jedne večeri iz pozorišta sa drugaricom.

Usput su razgovarale o svirepom ubici Džeku Trboseku, koji je prema londonskoj štampi, oštrim brijačem rasecao trbuhe mladim devojkama.

U trenutku razgovora, Viktorija je primetila da im se iz mraka približava nepoznato lice, sumnjivog izgleda.

Nakon što je preplašeno vrisnula, počela je da beži ka svojoj kući, gde se srušila na zemlju.

Lekari su utvrdili da je neopisivi strah izazvao smrt mlade devojke, prenosi Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari