
Po svemu sudeći, sada je to sasvim legitimno. Jer, po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti koji je usvojen 3. aprila, lekari sada smeju da prime nenovčane poklone u vrednosti do 462 evra. Do te računice jasno se dolazi jer propisi predviđaju da zdravstveni radnici u Srbiji smeju da prime nenovčani poklon čija pojedinačna vrednost ne prelazi pet odsto prosečne plate, što je 2.726 dinara (23 evra), a ukupna vrednost ne prelazi prosečnu neto platu od 54.521 dinara (462 evra).
Dakle, po tome se više neće tretirati kao korupcija ako pacijenti lekare nagrade poklonima, ali i dalje ostaje stavka da nikako ne smeju da traže i dobiju novac. Sve ovo navedeno je u stavu 234. Zakona o zdravstvenoj zaštiti. Treba imati u vidu da, ukoliko zdravstveni radnik i zdravstveni saradnik ima sumnju u pogledu sukoba interesa ili prihvatanja poklona ili usluge, on je, prema propisima, dužan da o tome najkasnije narednog radnog dana obavesti etički odbor zdravstvene ustanove.
U Ministarstvu zdravlja objašnjavaju da su oni ispoštovali preporuku Agencije za borbu protiv korupcije i na ovaj način definisali ovu oblast.
S druge strane, u Udruženju „Doktori protiv korupcije” smatraju da je na ovaj način došlo do legalizacije bakšiša i da ova stavka u zakonu prevazilazi zdrav razum.
– Ljudi plaćaju zdravstveno osiguranje i nije u redu da se dozvoli da nose i poklone. Ovim propisom poništava se princip univerzalnosti i dostupnosti zdravstvene zaštite. Nije sasvim jasno koliko takvih poklona od 500 evra lekar sme da primi mesečno – pita se Draško Karađinović, iz ovog udruženja.
Prof. dr Višeslav Hadži-Tanović, predsednik Udruženja privatnih lekara Srbije, pojašnjava da je u našem narodu uvreženo mišljenje da lekara treba častiti nekim simboličnim poklonom. Čak i kada idu kod privatnika, pacijenti ponesu flašu pića ili buket cveća.
– Mislim da tako nešto niko ne može da zabrani pacijentu. To je znak pažnje. Ali, nije u redu da lekar, recimo, traži da mu pacijent kupi laptop. Ali, kod nas ima svega. Na primer, ima slučajeva da posle operacije pacijent lekaru donese kući ispečeno prase. Treba napraviti razliku između pažnje i prave korupcije. U bolnicama u Americi u kojima sam boravio lekari mogu da prime poklone u vrednosti do 100 evra, a sve što je skuplje od toga mora da se prijavi jer ne sme da se primi ili može da se da zajedničkom dobru. U Srbiji u nekim inostranim firmama ili bankama zaposleni mogu da prime poklon koji košta do 50 evra – pojašnjava Hadži-Tanović.
Treba napomenuti da je, po Krivičnom zakoniku, za primanje klasičnog mita u novcu predviđena zatvorska kazna. Za mito primljen nakon intervencije, koji nije unapred obećan, lekaru sledi od tri meseca do tri godine zatvora. Ukoliko je mito primljen pre intervencije za ono što je lekar morao da uradi, zatvorska kazna može da iznosi do osam godina. Za mito primljen pre intervencije za ono što lekar nije smeo da uradi doktor može da se osudi na 12 godina zatvora, a ukoliko je uhvaćen u korupciji predmet mita se oduzima.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Ma jedno je bre kad doneses lekaru pice, kafu i bombonjeru u vrednosti do 50 evra, jer to je isto kao i da ti je dosao u kucu na kafu i viski. A, posto lekari mniogo rade i nemajuu vremena da idu po kafanama i kucama sasvim je uredu da im se simbolican poklon donese i na radnom mestu.
Ali, vec 500 evra to mi lici na NARUKVICU koju sudije sami sebi uzimaju odstranke koja dobija u sporu, pored naravno plate, naravno preko adv okata.
Pošto u ovoj zemlji više ništa nije normalno,mene ovo ne čudi.Više bi me začudilo da su im povećali plate,ali ne,oni su opet,na finjaka,sve prebacili na narod.Davaćemo im mito,kao i dosad,a ko nema,crći će.Prirodna selekcija.Sad čekamo da se jave carinici,sudije,profesori.Treba sve legalizovati
Upravo tako.Legalizovani mito.Umesto da im povecaju plate, oni su prebacili na narod.Pa ko se ne snalazi u mutljavini,ili ima malo obraza, ili nema za mito,nek crkne
Bruka i sramota! I ovako je bilo teško dopreti do njih bez ukrasne kese i koverte. Teško običnom narodu i bolesnima. Treba svi da se pokupimo i odemo iz ovog haosa gde još važi rad, red i disciplina. A lekari neka sami sebi kupuju takve ,, poklone“ u zemlji Srbiji. . Jadno!
Oprez! Normalizacija kupovine poklona lekarima je prvi korak ka potpunoj privatizaciji zdravstva. Ceka se da ucesta refren:”Ako treba da kupim poklon, onda bolje da platim uslugu”. Pa da zatim, kao u Americi, prodajemo kuce da bismo se lecili /platili bolnicke racune.
kod nas se deluje preventivno na mogući odlazak lekara, vrlo neodređenim propisima koji omogućuju državnom doktoru da na svoj radni sto stavi obaveštenje da prima poklone uskladu sa zakonom, doktoru možete da ,,poklonite,, određenu vrednost, a ko i kako će da meri koliko košta npr. slika, ili broj grama plemenitih metala koje poklonite i kako može da se zna koliko je takvih poklona doktor dobio u toku meseca… tako da za naše doktore nema zime nema više ni korpucije ni potrebe za emigracijom, sve je okviru propisa, samo još da doktori razviju dogovore sa galerijama i zlatarama za otkup ,,poklona,,
sa druge strane kako da običan čovek, koji očekuje pomoć koja mu je garantovana besplatnim zdravstvenim osiguranjem i nije u situaciji da pokloni nešto, kako da zna da će da bude operisan isto kao i neko ko je poklonio nešto doktoru. Čini mi se da će u Srbiji ipak pre da emigriraju pacijenti nego doktori 🙂
„…Treba napraviti razliku između pažnje i prave korupcije.“…Ali ne treba praviti razliku izmedju ovog seljackog doktora Hadzi Tanovica i kriminalca.
U Americi nema obaveznog zdravstvenog osiguranja. Pacijent placa lekara bilo direktno bilo preko neke osiguravajuce firme pa se tu baksis sabira u konacnu cenu usluge. Ogranicenje na baksis dolazi od poreskih vlasti da ne bi bilo izvrdavanja poreza a to nema veze sa nasim primerom.
Ne zaboravit da nasi lekari kad se ozbiljnije razbole idu u inostranstvo.
A šta ćemo da radimo sa onim zdravstvenim radnicima koji nisu u prilici da dobiju poklon; spremačice, vozači, perači posuđa, radnici u vešeraju, ložači. A i oni i te kako utiču na bezbednost i zdravlje kako zaposlenih tako i pacijenata. ako neko od njih u sistemu jedne zdravstvene ustanove zataji ili ne ureadi svoj posao kako treba ili iz revolta što neko prima poklon a on sam nije u prolici da ga dobije jer je jednostavno nevidljiv za pacijente u sistemu jedne zdravstvene ustanove može da se desi belaj. Na primer lice koje upravlja medicinskim otpadom koje je neprestano izloženo riziku od infekcije tu istu infekciju može da prenese i drugima. Pa zato pacijenti dragi kada pođete kod lekara sa mišlju da mu treba darivati poklon ponesite nešto i ostalim zaposlenima jer oni i te kako brinu o vama i vašim bližnjim.