Policiji potrebne ozbiljne reforme i bolji nadzor 1Foto: D.M.

Najnovije kritike koje je Savet Evrope uputio Srbiji zbog zabrinjavajuće prakse zlostavljanja pritvorenika ukazuju da je srpskoj policiji hitno potrebna ozbiljna reforma, efikasniji nadzor i saradnja sa nezavisnim institucijama, ocenjuju sagovornice Danasa.

I pravnici iz Komiteta pravnika za ljudska prava Jukom bili su svedoci brojnih pritužbi pritvorenika na postupanje policije, naglašava za Danas Katarina Golubović iz Jukoma, dodajući da su sa druge strane pritužbe na rad zatvorskih službenika zaista retkost.

– Izveštaj jasno pokazuje da policija mora da pretrpi ozbiljne reforme. Najjači apeli upućeni su ministru unutrašnjih poslova i vrhu policije u smislu njihovog angažmana na promeni policijske kulture, uvođenju audio i video snimanja saslušanja, osnaženju Sektora unutrašnje kontrole MUP-a. Dugogodišnja politika nekažnjivosti umnogome je doprinela da Komitet konstatuje sistemsku torturu od strane policije – zaključuje ona. Golubović je podsetila i da se Komitet naročito osvrnuo na rad Sektora unutrašnje kontrole MUP-a, koji postupa po pritužbama, i iako su određene aktivnosti preduzete, konstatovao da je takav mehanizam istrage postupanja policijskih službenika još uvek nedelotvoran.

Nedostatak je i nezavisan nadzor nad radom policije u pritvorima, ukazuje za Danas Izabela Kisić iz Helsinškog odbora, podsećajući da je i ova organizacija u više navrata istraživala, međutim nisu mogli da utvrde kakvo je stanje u pritvorima.

– Jači nadzor potreban je upravo u pritvorskim jedinicama jer se tu iznuđuju priznanja, što ukazuje i na vezu policije sa pravosuđem kome su priznanja i potrebna. Činjenica je da imamo najmanje uvida u rad policije u pritvorima – upozorava ona, dodajući da je u zatvorima drugačija situacija, što je verovatno i jedan od najvećih uspeha civilnog društva.

Ona objašnjava da su uspostavljeni mehanizmi za nezavisni monitoring, odnosno nadzor koji bi vršile organizacije civilnog društva ali da je nacionalni preventivni mehanizam kao telo koje je sačinjeno od predstavnika ovih organizacija oslabljeno nakon poslednjeg konkursa za članove.

– Okolnosti oko izbora organizacija za taj mehanizam su bile neobične, konkurs je poništen i neke od organizacija nisu ušle u to telo. On je i dalje sačinjen od predstavnika relevantnih organizacija- naglašava Kisić.

O aktivnostima koje će se preduzeti za reformisanje policije pokušali smo da dobijemo komentar i iz Ministarstva unutrašnjim poslova, međutim nismo dobili odgovor. Ni zaštitnik građana nije bio dostupan za razgovor na ovu temu.

Uključiti i Zaštitnika građana u istragu

Metodologija za sprovođenje istrage u slučajevima zlostavljanja od strane policije izrađena je kao aktivnost Akcionog plana za Poglavlje 23, ali ova metodologija ne uključuje u istragu nezavisne organe, upozorava Katarina Golubović iz Jukoma. „Time je Republika Srbija propustila da ispuni preporuku međunarodnih i regionalnih komiteta da Zaštitnik građana bude uključen u istragu, koja mora izaći iz zatvorenog kruga da bi bila nepristrasna“, zaključila je ona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari