Preležali koronu pa prepušteni sami sebi, uz parolu - teraj dalje 1Foto: Aleksandar Roknić

Preko 300.000 građana Srbije obolelo je od kovida 19 od početka epidemije, pokazuju zvanični podaci.

Većina njih prošla je kroz bolest relativno lako, međutim ima i onih koji mesecima kasnije i dalje osećaju posledice.

U zdravstvenom sistemu koji je orijentisan na zbrinjavanje kovid bolesnika, sa tek nekoliko ustanova koje su ostale potpuno otvorene za one koji nisu zaraženi korona virusom, zdravstveno praćenje postkovid pacijenta zavisi od njihove i snalažljivosti izabranih lekara.

– Zvanično ne postoji nikakav protokol za praćenje postkovid pacijenta. Dobrim delom oni su prepušteni sami sebi uz parolu preživeo si, teraj dalje. Na jednoj strani praćenje postkovid pacijenta zavisi od same njihove odgovornosti. Mi imamo i one koji se nakon preležane upale pluća ne javljaju lekaru. A zavisi i od njihovog izabranog doktora koji je uvek prvi lekar kome se obraćaju. Ja sam svoje postkovid pacijente kojima je bila potrebna dalja dijagnostika slao na VMA, i oni su uspevali tamo da prođu potrebne preglede, kaže za Danas doktor Bojan Dereta, član Izvršnog odbora udruženja lekara Ujedinjeni protiv kovida.

Iako trenutno ne postoji poseban protokol, uputstva koja dolaze iz inostranstva govore da je kontrole potrebno zakazati tri meseca nakon izlaska iz bolnice, a u nekim slučajevima i ranije, kako bi se videlo da li je korona virus ostavio trajne posledice koje zahtevaju dalje lečenje.

– Ono što su sada preporuke, koje će se verovatno i menjati kako budemo imali više informacija, jeste da je tri meseca nakon lečenja potrebno da pacijent dođe na kontrolu gde će lekar, u zavisnosti od eventualne perzistencije simptomatologije, indikovati dalju detaljniju dijagnostiku eventualnih trajnih promena nekog od organa. Ukoliko pacijent nakon tri meseca nema više tegoba, i rutinska dijagnostika kao što su RTG pluća, laboratorijske analize, EKG i sl. budu u redu, onda nema razloga za brigu ni za dalje ispitivanje. Ukoliko pak i nakon tri meseca pacijent ima neke tegobe ili ta rutinska dijagnostika ne bude u redu, onda se preporučuje dodatna detaljna dijagnostika. Ova kontrola nakon tri meseca važi za pacijente koji nisu imali tešku kliničku sliku. Za one koji su lečeni u jedinicama intenzivne nege bi bilo dobro da se i ranije jave na kontrolu, zavisno od procene lekara na otpustu iz bolnice, kaže za Danas pulmolog Srđan Lukić, koji radi u Sloveniji.

Jedno ovakvo praćenje postkovid pacijenta bilo je privremeno organizovano između drugog i trećeg talasa epidemije na Klinici za pulmologiju Kliničkog centra u Kragujevcu.

Kako je svojevremeno objasnio pulmolog Ivan Čekerevac, koji je bio uključen u ovo praćenje, među hospitalizovanim pacijentima koji su imali umerenu ili tešku kliničku sliku 90 odsto njih nakon otpusta iz bolnice imaju promene na plućima koje se uočavaju na rendgenu.

Istovremeno, nakon tri meseca kod polovine njih prisutni su simptomi poput bolova u grudima, lakog zamaranja, dok specijalistički pregledi pokazuju trajne ožiljke na plućima i inflamacije.

– Kovid 19 možemo posmatrati i kao hroničnu bolest kod određenog broja pacijenta koji su imali tešku kliničku sliku. Njihovo praćenje zahteva multidisciplinarni pristup i uključivanje različitih specijalista ali i primenu sofisticirane dijagnostičko kako bi se otkrile sve promene na organima, rekao je doktor Čekerevac za RT Kragujevac.

Na drugoj strani, pulmolog Srđan Lukić navodi da s obzirom na to da je kovid 19 nova bolest, te da je tek kod manjeg broja obolelih prošlo nekoliko meseci od kraja lečenja, ne zna se puno o trajnim oštećenjima.

– Do sada su registrovane, grubo rečeno, četiri grupe i to promene na plućnom tkivu, na srčanom mišiću, promene nervnog sistema i promene na krvnim sudovima, objašnjava Lukić.

Prepoznajući postkovid pacijente sa simptomima koji traju mesecima nakon preležane bolesti i koji narušavaju kvalitet svakodnevnog života kao sve veću grupu, pojedine države otvaraju posebne klinike samo za postkovid bolesnike.

Takvi centri do sada su otvoreni u Britaniji, Francuskoj, a ovog meseca i u Rijeci u Hrvatskoj.

U Srbiji trenutno oboleli od korone koji su bili hospitalizovani, nakon izlaska iz bolnice ostaju u izolaciji još 14 dana, posle čega se javljaju svom izabranom lekaru.

Simptomi mesecima nakon virusa

Pulmolog Srđan Lukić objašnjava da za razliku od drugih respiratornih virusa, korona često ostavlja posledice koje mogu trajati i mesecima poput malaksalosti, zamora i otežanog disanja pri manjem naporu, bolova u mišićima i zglobovima, povišene temperatura… „Kod većine ljudi će svi simptomi nakon oporavka u nekom momentu nestati zato što će se organizam vratiti u normal“, kaže Lukić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari