Prikrivanje podataka o zagađenju ekološki suicid pod patronatom države 1Foto: Aleksandar Roknic (Arhiva)

Organizovano prikrivanje podataka o zagađenju vazduha od strane institucija je opasan zdravstveno-ekološki suicid koji stvara nepoverenje kod građana i onemogućava da se pravnim putem traži da država preduzme mere za očuvanje životne sredine.

Ovako sagovornici Danasa ocenjuju informaciju koju se objavile nevladine organizacije Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) i Beogradska otvorena škola (BOŠ) – da je Agencija za zaštitu životne sredine promenila kriterijume za ocenu kvaliteta vazduha.

Oni su naveli da je to učinjeno tako da se vazduh koji je do sada ocenjivan kao „zagađen“, od sada ocenjuje kao „prihvatljiv“.

Mirko Popović iz RERI-ja, istakao je za Danas da ne postoji pisani trag o tome kako je Agencija donela ovakvu odluku te da je očigledno da se radi o manipulaciji podacima.

– Država nije promenila granične vrednosti zagađujućih materija, to bi moralo da se uradi donošenjem nove uredbe o uslovima za monitoring kvaliteta vazduha i to bi bio siguran znak da Srbija počinje formalno da napušta put pristupanja EU. Promenjeni su podaci koji služe za informisanje građana. Oni su jako važni zbog toga što se ljudi na osnovu toga saznaju šta udišu, naglasio je Popović.

On kaže da država ovim šalje nekoliko poruka, zato što je izmenjen i izveštaj u kome je bilo navedeno da Grad Beograd nije dostavio podatke o zagađenju vazduha.

– Očigledno je da se radi o pritisku na Agenciju. Ovo nas uverava da imamo neodgovorne institucije i da ne možemo da verujemo državi i institucijama koje su zadužene da brinu o stanju životne sredine. Nešto što je pre mesec dana bilo kvalifikovano kao „zagađen vazduh“ sada je „prihvatljiv“, što je samo po sebi skandalozno, naveo je Popović.

Marko Vujić, asistent na beogradskom Fakultetu političkih nauka zadužen za ekološku politiku, smatra da snižavanje standarda, u okolnostima gde su domaći kriterijumi već niži od propisanih u Evropskoj uniji a kvalitet vazduha već nedeljama u crvenim zonama zagađenja predstavlja, ne jedan, nego deset koraka unazad kada se govori o zaštiti životne sredine.

– Državno snižavanje kriterijuma za pojam „prihvatljiv“ kvalitet vazduha, predstavlja svojevrsni zdravstveno-ekološki suicid, pod patronatom nadležnih institucija. Neophodan je urgentni opoziv ovih kriterijuma i oglašavanje nadležne ministarke, jer kriterijumi ne samo da legalizuju kontaminaciju našeg fizičkog zdravlja, već vređaju i inteligenciju građana, ističe Vujić za Danas.

On kaže da je to kao kada bi, u vezi sa aktuelnom korona pandemijom, državne institucije telesnu temperaturu do 37,5 stepeni proglasile za normalnu i nepovišenu, te time smanjile broj simptoma potencijalno zaraženih.

– Tragikomično i očajnički. Na ovaj način SEPA i Ministarstvo za zaštitu životne sredine samo još više gube svoj inače krhki kredibilitet kod građana. Umesto snažnih udaraca u lice zagađivača, nadležne institucije ovakvim potezima produbljuju nepoverenje građana u svoj rad, što sveukupno nikako ne doprinosi poverenju u državni aparat Republike Srbije, naglasio je Vujić.

U situaciji kada je ozbiljno ugroženo zdravlje građana kao što je ova, smatra on, politička demagogija i politikanstvo, nikako ne bi smeli da budu odgovor vlasti u danima koji dolaze.

Situaciju dodatno zabrinjavajućom čini i aktuelna situacija sa pandemijom, upozorava Zvezdan Kalmar iz CEKOR-a, podsećajući da postoje relevantni podaci koji ukazuju na vezu između povećane osetljivosti na korona virus i druga respiratorna oboljenja sa povišenim nivoom zagađenja.

– Ovde postoji organizovani proces prikrivanja i zanemarivanja zdravlja građana, to je minimum ocene ovakvog postupka. Apsolutno je ugroženo ustavno pravo građana na zdravu životnu sredinu odnosno na tačne i kvalitetne informacije o stanju životne sredine. Imamo puno pravo da kažemo da nas država ne štiti i u najmanju ruku prikriva stvarnu situaciju. Na ovaj način država zapravo ukida razloge za akcije usmerene prema glavnim izvorima zagađenja – energetici, toplotnim izvorima, navodi Kalmar.

Ćutanje narodnih poslanika

Zvezdan Kalmar iz CEKOR-a navodi da je posebno problematično to što je građanima, osim pristupa proverenim informacijama, onemogućeno da kroz Skupštinu i pritiskom na institucije traže da se preduzmu mere.

– To je jedna od posledica loših izbora koji su nam se desili ove godine. Parlament sa dvotrećinskom većinom na ovo neće reagovati, prećutaće i dolazimo u situaciju da je nekolicina nas koji se bunimo ostavljena nekolicini medija gde možemo da iznesemo svoje mišljenje, smatra Kalmar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari