Privatni vrtići da ne ucenjuju roditelje 1Foto: BETAPHOTO/ DRAGAN GOJIC

Veliki broj privatnih vrtića tvrdi da je pred zatvaranjem zbog odluke Grada Beograda da tokom vanrednog stanja ne plaća subvencije roditeljima, a roditelji strahuju da će im deca biti izbačena ako ne budu plaćali račune.

Iz Grada poručuju da privatne predškolske ustanove ne smeju da ucenjuju roditelje.

– Deca koja budu izbačena iz privatnih vrtića jer roditelji nisu platili račune tokom trajanja vanrednog stanja biće prebačena u druga obdaništa i nastaviće da primaju refundaciju Grada Beograda. A predškolske ustanove koje budu otpustile vaspitače rizikuju da budu izuzete iz sistema subvencija – rekao je Goran Vesić, zamenik gradonačelnika Beograda za Večernje novosti.

On je ocenio kao „vrhunski bezobrazluk“ potez pojedinih privatnih predškolskih ustanova koji su od roditelja naplatili kompletan račun za mart, a sada im, kako kaže, ne pada napamet da im vrate pare za dane od kada je uvedeno vanredno stanje.

Vesić je poručio roditeljima da ne plaćaju račune, a da privatnicima „na obraz“ treba da ide plata svake vaspitačice. Dodaje da su pojedini vlasnici privatnih vrtića prošle godine prijavili zaradu od nekoliko stotina hiljada evra, a nisu u stanju da plate vaspitačice jedan mesec.

– Roditelji bi trebalo da znaju da se Zakon o obligacionim odnosima bavi ovakvim situacijama, odnosno da je predvideo mogućnost raskida ugovora u situacijama kada su nastupile okolnosti koje se nisu mogle predvideti. Vanredno stanje u zemlji, pandemija korona virusa i mera zatvaranja svih vrtića u celoj zemlji to svakako jesu. Sekretarijat će maksimalno izlaziti u susret svima koji se odluče na takav korak ukoliko im, uprkos preporuci Grada, privatna predškolska ustanova bude slala račune i za vreme dok su deca onemogućena da idu u vrtić – kaže za Danas gradski sekretar za obrazovanje i socijalnu zaštitu Slavko Gak.

Iz udruženja beogradskih privatnih predškolskih ustanova poručuju da Grad ne sme da ih „pusti niz vodu“, ali se slažu da u sadašnjoj situaciji roditelji treba da budu zaštićeni.

Na pitanje kako komentariše najnoviju izjavu Gorana Vesića, predsednica Udruženja privatnih predškolskih ustanova Beograda Duška Tasić odgovara da „većaju šta reći u ovoj situaciji“. Ona podseća da je Grad od 2015. roditeljima na njihove tekuće račune redovno uplaćivao subvencionisani deo troškova zato što im deca idu u privatne vrtiće, a oni su potom taj novac prebacivali na račune vrtića.

– Privatni vrtići isključivo žive od mesečnih uplata roditelja. Mi smo sada prestali da dobijamo uplate i eventualno možemo da preživimo mart, a šta će biti posle videćemo. Očekujemo da će Grad i država nešto preduzeti da ne bismo otpuštali radnike, jer ne znam kako nešto nadomestiti iz praznog džepa. Verovatno ima vrtića koji jako puno zarađuju, ali nažalost, to je jedan, dva ili tri, a od 400 privatnih predškolskih ustanova 90 odsto njih razmišlja šta će dalje. U tih 400 vrtića je upisano skoro 30.000 dece i ima 10.000 zaposlenih. Pitanje je šta sa njima – navodi Tasić.

Na naš komentar da su pojedine ustanove roditeljima poslale poruku da uplate novac kako bi vaspitačice njihove dece mogle da prime platu i da su neki to shvatili kao ucenu, te sada strahuju da će im deca ostati bez mesta u obdaništu ako to ne urade, Tasić smatra da je „u strahu korišćen neprimeren izbor reči“. Dodaje da uslovljavanje roditelja nije u redu i da jedino može da opravda ako neko dete ostane bez mesta jer vlasnici privatnih vrtića nisu imali izbora i morali su da ih zatvore.

Upitana da li privatne predškolske ustanove očekuju pomoć roditelja ili Grada, odgovara da „to ipak treba da bude pomoć Grada“ jer je većina roditelja u istoj situaciji kao i privatni vrtići.

Tasić podseća i da su oba beogradska udruženja privatnih predškolskih ustanova uputila nadležnima predlog da im pomogne tako što bi deo novca koji je namenjen za refundaciju prebacio na račune vrtića.

– Naš cilj je bio da oslobodimo pritiska roditelje koji strahuju šta će biti sa njihovom decom ako se kad ovo prođe vrtić zatvori, ali je Vesić veoma ružno to komentarisao – navodi Tasić.

Vesić je, podsetimo, rekao da su privatnici protivzakonito tražili da se refundacija koja pripada roditeljima uplaćuje direktno njima, i to samo dan posle proglašenja vanrednog stanja.

– Apsolutno razumemo da vlasnici privatnih vrtića brinu o svom poslovanju, o čemu razmišlja celokupna srpska privreda uostalom, međutim, u ovako teškim okolnostima nema prostora ni za šta osim za solidarnost. Pomoć države će se nastaviti kada sve ovo prođe, a na nju mogu da računaju oni koji se suzdrže od otpuštanja zaposlenih – rekao je Slavko Gak, koji je uveren da je nenaplaćivanje i državnih i privatnih vrtića dok su zatvoreni jedina ispravna odluka.

Solidarnost

Od kada su vrtići zatvoreni, neki vaspitači redovno šalju roditeljima zadatke i uputstva za rad sa decom, pa se pojedini pitaju da li je reč o gestu solidarnosti ili to može da bude opravdanje da im sutra vlasnici vrtića traže novac. Duška Tasić navodi da o ovom pitanju udruženje nije zauzelo stav jer ih dosad to niko nije pitao. Napominje da su iz školske uprave dobili preporuku da nastave sa aktivnostima i da su vaspitači to shvatili i kao ličnu obavezu da decu ne „puste niz vodu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari